kako-da-ja-vratite-energijata-posle-trening_image
Споделете со пријателите!

Го завршивте тренингот, се чувствувате одлично, но исто така многу исцрпено. Познато чувство, нели? Еве неколку совети за да бидете сигурни дека ќе ја вратите енергијата после тренингот.
Го завршивте тренингот, се чувствувате одлично, но исто така многу исцрпено. Познато чувство, нели? Еве неколку совети за да бидете сигурни дека ќе ја вратите енергијата после тренингот.

Полнење батерии пред вежбање

Јадете оброк богат со јаглени хидрати 30-60 минути пред тренингот. Тоа е затоа што многу од луѓето не се чувствуваат добро после тренинг, ако однапред не се наполнат со енергија која е неопходна. На пример, можете да изедете 1 банана или тост од црн леб со џем. Не заборавајте на чаша вода! На овој начин вашето тело ќе биде правилно хидрирано и подготвено за напорот кој следи.

Слушај го своето тело

Дали некогаш ви се случило да имате вртоглавица или да чувствувате дека губите рамнотежа? Дали имате чувство дека вашите нозе не ве држат? Слушајте што ви вели вашето тело! Ако ви треба одмор за време на тренингот, направете го тоа или само забавете малку! На овој начин нема да бидете премногу исцрпени и ќе бидете во можност да го продолжите вашиот ден со енергија.

Наполнете го вашиот „резервоар“

Во рок од половина час после тренингот, може да си направите мал оброк од комплексни јагленохидрати и протеини кои ќе ви помогнат да ја дополните загубената енергија од тренингот и да им дадете можност на вашите мускули да закрепнат побрзо.

Идеи за исхрана после тренинг:

  • Смути со вода од кокос, јогурт, овошје и чиа,
  • Овесна каша со свежо млеко и суво овошје,
  • Омлет со салата и 1 парче леб од цели зрна.
Прочитајте:  Децата и спортот

Моќта на кофеинот

Кафе, чаша црн чај или дури и енергетски пијалок може да ви дадат нова сила. Истражувањата покажаа дека кофеинот ја намалува болката во мускулите и може да го спречи распаѓањето на мускулите после тренинг.

Истуширајте се со ладна вода

„Нема ништо подобро од студен туш после тренингот.“

Дури и ако е стресно за вас, нема ништо подобро од студен туш после тренингот. Туширањето со ладна вода има тоничен ефект врз мускулите, ја намалува мускулната треска и ја стимулира циркулацијата на крвта, исто така влијае на тоа да дишете подлабоко и да го нахрани вашето тело со кислород. Исто така полезен ефект може да има наименично редување на водата топла-ладна.

Јога по тренингот

Наместо да брзате да седнете после исцрпувачки тренинг, добро би било да направите некои јога вежби за растегнување. Тие ќе ви помогнат да се чувствувате многу подобро, и ќе бидат многу корисни за вашите мускули и тетиви. Имајте на ум дека интензивната физичка активносте н треба да заврши одеднаш, и добро е да заврши со ладење на телото кое е клучно за вашето закрепнување!


Споделете со пријателите!