kako-da-ne-bidat-debeli-koga-kje-porasnat-detska-debelina_image1
Споделете со пријателите!

Зголемената телесна тежина и дебелината се чести проблеми за сè повеќе деца. Децата јадат многу нездрава храна, многу од нив претеруваат со седење пред компјутер, немаат физичка активност.
Родителството е наречено крајна долгорочна инвестиција. Тоа е една од најсложените и најпредизвикувачки работни места со кои ќе се соочите во текот на животот – и исто така најисплатлива. Како родители сметаме дека кога нашето дете има буцкасти обравчиња е поубави, но некои деца, сепак таа симпатична може да се претвори во здравствена грижа.

Денес, скоро едно од четири деца и тинејџери имаат прекумерна тежина или дебелина. Овие вишок килограми ги изложуваат децата на ризик да развијат сериозни здравствени проблеми, вклучувајќи дијабетес, срцеви заболувања и астма. Дебелината кај децата носи и емоционална штета. Детската дебелина е комплексно здравствено прашање. Децата со прекумерна тежина често имаат проблем да бидат во чекор со другите деца и да се вклучат во спортови и активности. Другите деца можат да ги задеваат и да ги исклучуваат, што доведува до слаба самодоверба, негативна слика на телото, па дури и до депресија.

„Денес, скоро едно од четири деца и тинејџери имаат прекумерна тежина или дебелина.“

Со вклучување на целото семејство, можете да го прекинете циклусот на проблеми со телесната тежина и дебелината, да го зајакнете физичкото и менталното здравје на вашето дете и да им помогнете да воспостават здрава врска со храната што ќе трае цел живот. Без оглед на тежината на вашето дете, кажете му дека го сакате и дека сè што сакате да направите е да им помогнете да бидат здрави и среќни.

Добрата храна го поддржува здравиот раст и развој на вашето дете. Важно е да запомните дека вашите деца не се родени со желба за помфрит и пица и одбивност кон брокула и моркови. Ова се случува со текот на времето, бидејќи тие се изложени на се повеќе и повеќе нездрави избори на храна. Сепак, можно е да ги репрограмирате така што наместо тоа тие копнеат по поздрава храна. Колку побрзо внесете корисни, хранливи избори во исхраната на детето, толку полесно ќе можат да развијат здрава врска со храна што може да им трае цел живот. Повеќето случаи на детска дебелина се предизвикани и од прејадување.

Причини за проблеми со телесната тежина кај децата може да бидат: семејства што помалку готват дома и повеќе јадат надвор, внесување на калорична брза храна и брза храна, консумирање на огромни количини шеќер во засладени пијалаци, повеќе време гледаат телевизија, играат видео игри и седат на компјутер.

Здравите навики започнуваат дома, најдобар начин за борба или спречување на детска дебелина и проблеми со телесната тежина е да го натерате целото семејство на поздрава патека.

Поминувајќи време со вашите деца – зборувајќи за нивниот ден, играјќи, читајќи, готвејќи – може да ги снабди со поттик за самодоверба што можеби ќе треба да направат позитивни промени.
kako-da-ne-bidat-debeli-koga-kje-porasnat-detska-debelina_image2

Прочитајте:  Рехидратација при дијареа и повраќање

Јадењето здрава исхрана не значи строги ограничувања, станува збор за одлично чувство, повеќе енергија, подобрување на здравјето и зајакнување на расположението.

Без разлика дали вработени или сте невработени родители мора да најдете време и енергија да подготвите домашни јадења. На крајот на бурниот ден, јадењето надвор или нарачката може да се чувствува како најбрза, најлесна опција, но предноста на домашната храна може значително да влијае на расположението и здравјето.

Готвењето дома може да ви даде повеќе енергија како на децата така и на родителите, но и да го подобри начинот на спиење ноќе.

Започнете со правење мали, постепени чекори кон здрава исхрана како додавање на салата на вечера секоја вечер или замена на помфрит за зеленчук на пареа. Бидејќи малите промени стануваат навика, можете да продолжите да додавате повеќе здрави избори.

Проверете ги етикетите на комерцијално печени производи, спакувана храна за закуска и пржена храна и избегнувајте што било со „делумно хидрогенизирано“ масло во состојките, дури и ако тврди дека е без маснотии. Додадете повеќе здрави масти како авокадо, маслиново масло, ореви, масна риба, соја, тофу или ленено семе. Многу деца користат премногу шеќер па затоа ограничете ги колачињата, бонбоните и печивата што ги јаде вашето дете и наместо тоа воведете закуски и десерти на овошје.

„За да ги контролирате калориите, обидете се да ги ограничите порциите на големината на тупаницата.“

Големините на порциите може да бидат еднакви на две или три вистински порции. За да ги контролирате калориите, обидете се да ги ограничите порциите на големината на тупаницата. На децата им треба еден час вежбање на ден за оптимално здравје. Ова може да изгледа многу, но вежбањето не мора да се случи, обидете се да го вклучите движењето во редовната рутина на вашето семејство. Студиите покажуваат дека времето поминато на екранот има голема влијание врз дебелината, затоа поставете ограничувања на гледање телевизија, игри и сурфање на интернет на вашето дете. Експертите препорачуваат не повеќе од два часа на ден.

Трошењето премногу време занимавајќи се со социјалните медиуми, всушност може да направи да се чувствувате осамено и изолирано – и да ги влоши менталните здравствени проблеми како што се анксиозност и депресија.

Разговарајте со децата за важноста да јадете здраво и да бидете активни. Бидете пример со здраво јадење, редовно вежбање и градење здрави навики во вашиот сопствен секојдневен живот.


Споделете со пријателите!