pecheni-pastrmki_image
Споделете со пријателите!

Печена пастрмка на компир и кромид

Дсите знаеме дека е добро да се јаде риба, барем еднаш неделно… или три пати. Едноставен и брз рецепт за печена пастрмка со компири и кромид. Вака испечен, кромидот е многу вкусен, стопен и сладок..

  • 3 пастрмки, исчистени и измиени;
  • 1 голем кромид;
  • 3 компира;
  • 3 – 4 чешниња лукче;
  • свеж рузмарин;
  • маслиново масло;
  • сол, бибер;
  • магдонос и други тревки;
  • лимон (по желба).

Исечете ги кромидот и компирите на кругчиња со дебелина од околу 5 mm раздвојте го кромидот на прстени и наредете ги на дното на тавчето. врз него наредете ги кругчињата компир и ставете ги лукчињата, цели, неизлупени. Прелијте ги компирите со маслиново масло и посипете ги со сол, бибер и сецкан рузмарин. Ставете ги компирите и кромидот да се печат во рерна загреана на 200°C околу 20 – 25 минути.

Потоа ставете ги пастрмките врз компирите, посипете ги со сол и бибер од внатре и од надвор и ако сакате, наполнете ги со многу гранчиња свеж магдонос или други тревки. Врз нив можете да наредите по неколку кругчиња лимон. Вратете го тавчето во рерна и печете ги рибите околу 20 минути.

* рецептите со во целост преземени од ситно сецкано


Споделете со пријателите!