Споделете со пријателите!

Со кој вид на храна можете да ја одржите вашата мотивација преку целиот работен ден?
Вкусно и фино! Една брза и лесна закуска што може да им се допадне дури и на ненајавените гости! Едноставна и брза. Што е потребно за подготовка на оваа ултра брза, но сепак здрава закуска?

Кокос – Напиток на животот

Легендата вели дека кокосовото дрво, кое се појавило на полинезиската почва, како „напиток на животот“ им се давал на луѓето според волјата на божествените сили, како што тогаш се верувало, мислење кое долго преовладувало кај Филипјаните.

Интересно е тоа што кокосот не ја апсорбира морската вода и може да плови на 4.500 километри!

Кокосовиот орев е исклучително богат со хранливи состојки.

По седум години се раѓа првиот плод, а кокосовото дрво на возраст од 15 до 60 години раѓа 60 до 80 кокосови ореви. Во традиционалната медицина во земјите каде што е одгледуван, кокосот се користи за различни болести. Тој е ефикасен кај грип и треска, бронхитис и астма, пневмонија, дигестивни нарушувања, дури и при регулација на прекумерна телесна тежина. Спортистите го користат како извор на енергија затоа што позитивно делува на нивната издржливост.

„Спортистите го користат како извор на енергија.“

Никогаш не би претпоставиле дека кокосовото масло содржи дури 66 проценти од корисните, главно заситени масни киселини, кои лесно се метаболизираат во телото. Истражувањата покажаа дека тие се особено ефикасни кај невродегенеративни болести како што се: Паркинсоновата болест, Алцхајмерова болест и епилепсија.
Интересно е да се знае дека поради високата количина на калциум и магнезиум, помага за да имате поздрави заби и посилни коски, забавувајќи го почетокот на остеопорозата. Ги ублажува воспалителните состојби, ја забрзува и стимулира регенерацијата и заздравувањето на оштетените ткива.

Вклучете го кокосовото масло при третман на: Дигестивни нарушувања, Oстеопороза, Инфламаторни процеси, Дијабет , Астма, Херпес, Паркинсонова болест, Алцхајмер итн.

Овес – Извор на здравје

Овесот како што знаеме е богат со растителни влакна, кои го забавуваат варењето на јаглехидратите, со што се намалува и нивото на шеќерот во крвта, па затоа по овесниот оброк ние имаме чувство на ситост. Освен тоа, тие содржат протеини и бета-глукан. За сите оние кои сакаат да го елиминираат вишокот на масно ткиво, исхраната со овесни снегулки е нивниот вистински избор! Фитохемикалиите, кои се составен нивен дел, го намалуваат ризикот од појава на канцер, помагаат во борбата против жолчните киселини, поволно дејствуваат во намалувањето на високиот крвен притисок, а претставуваат и верни сојузници во борбата со различни кожни заболувања како што се атопичен дерматитис, псоријатични промени или пак сува кожа.

Прочитајте:  Млечнокиселински бактерии прва помош при вагинални инфекции

Вклучете го овесот во изхраната за: Подобро варење, Елиминација на масно ткиво, Псоријатични промени, Висок крвен притисок итн.

Какао – Храна на боговите

Добропознатата амазонската суперхрана – какао има толку важно место во историјата на народната медицина. Оваа суперхрана уште билa нарекувана и Theobroma cacao – името „Theobroma“ доаѓа од грчки, што значи „храна на боговите“.

Здравствените придобивки од какаото се фантастични: може да ја подобрат вашата меморија, да ги намалат срцевите заболувања, да го стопат вишокот на маснотии, да го зголемат имунитетот и притоа да ви дадат многу енергија!

Една од најздравите видови на храна која можете да ја консумирате! Го содржи вашиот бустер за расположение, познат како блаженска молекула „анандамид“ што вам ви дава чувство на еуфорија!

„Епикатехинот во какаото особено ги подобрува когнитивните способности.“

Може да бидете изненадени доколку знаете дека какаото содржи 20 пати поголема содржина на антиоксиданси од боровинките и 119 пати повеќе од бананите! Какаото е преполно со моќни антиоксиданси состојки наречени флавоноиди. Всушност, овие супстанции од какаото обезбедуваат поголем капацитет на антиоксидација од оние на чајот или црвено вино. Главниот флавоноид во какаото е епикатехинот, кој особено ги подобрува когнитивните способности. Тоа е особено важно за зачувување на менталните перформанси, особено во поодминатите години од животот, соочувајќи се со нормалниот процес на стареење.

Враќањето на нормалните нивоа на магнезиум во организмот, исто така, помага да се регулираат циркулирачките нивоа на два други клучни минерали, калциум и фосфор.

Какаото нека биде Ваше секојдневие за полесно регулирање на недостатокот на: Магнезиум, Калциум и Фосфор.

Разбудете го вашиот оранизам и обезбедете му нутритиенти хранејќи се здраво! Сето тоа можете да го имате одеднаш и тоа на вашата дланка! За поголема мотивација преку целиот работен ден!

ДОБАР АПЕТИТ!


Споделете со пријателите!