plan-na-obroci-za-niskojaglehidratna-dieta_3
Споделете со пријателите!

Бидете подготвени за ниско-јаглехидратна диета со седумдневно мени
Откако во серијалот на текстови за Low-Carb исхрана, преку текстовите за што e ниско-јаглехидратната исхрана и улогата која ја имаат ниско-јаглехидратните намирници за подобро здравје и витка става, во прилог ви даваме и седумдневниот план по кој можете да се придржувате доколку сакате ниско-јаглехидратно мени.

Овој план е пример за еднонеделна исхрана за нискојаглехидратна диета. Таа обезбедува помалку од 50 грама јаглехидрати дневно, но како што веќе напоменавме, доколку сте здрави и активни можте да конзумирате и дополнителни намирници.

 • Појадок: Омлет со разновиден зеленчук, пржен на путер или масло од кокос;
 • Ручек: Органски јогурт со боровинки и грст бадеми;
 • Вечера: Чизбургер (без лепиња), гарниран со зеленчук и салса сос.

Вклучете разновиден зеленчук во вашата исхрана. Ако вашата цел е да се останете под 50 грама јаглехидрати дневно, тогаш имате простор за многу зеленчук и по едно парче овошје дневно.

Како што спомнавме и предходно ако крајната цел не е да изгубите телесна тежина, а сте здрави и активни, слободно можете во исхраната да додадете некои клубени како компир и слатки компири исто и некои поздрави житарки како ориз и овес.

Прочитајте:  За супер почеток на денот на вашите деца

Здрави и ниско-јаглехидратни закуски

Нема здравствено оправдување да се конзумира повеќе од 3 оброка на ден, но доколку сте гладни помеѓу оброци тогаш имате и здрави ниско-јаглехидратни и лесни за подготвка закуски кои можат да ве заситат:

 • Парче овошје;
 • Високо-маслен јогурт;
 • Едно до две тврдо варени јајца;
 • Млади моркови;
 • Храна која ви останала од предходниот ден;
 • Грст јаткасти плодови;
 • Малку сирење и месо.

Какви намирници да купувате за ниско-јаглехидратна исхрана

Секогаш добро правило е кога пазарите дирекно да одите во делот на продавницата каде се позиционирани овој тип на намирници, за да не паѓате на искушението од чипсот кој ви се насмевнува.

Органските и природни намирници се најдобри доколку може да се најдат во вашите маркети и доколку можете да си ги дозволите. Дури и ако не купувате органски намирници, а се придржувате на оваа диета, вашата исхрана сепак би била многу подобра од стандард „западната“ исхрана.

 • Месо (говедско, јагнешко, свинско, пилешко, и др.);
 • Риба (масната риба како лосос е секогаш најдобар избор);
 • Јајца (одберете јајца кои се збогатени со Омега-3);
 • Путер;
 • Кокосово масло (доколку има одберете ладно цедено);
 • Маст;
 • Маслиновото масло (доколку има одберете ладно цедено);
 • Сирење;
 • Павлака;
 • Јогурт (високо-маслен, незасладен);
 • Боровинки (можете да се купи и замрзнати);
 • Ореви;
 • Маслинки;
 • Свеж зеленчук: спанаќ, пиперки, кромид, и др;
 • Замрзнат зеленчук: брокула, моркови, разни миксови;
 • Салса сос;
 • Зачини: морска сол, бибер, лук, сенф, итн.

Ви препорачуваме пред да започнете ваков тип на исхрана да го расчистите вашиот шпајз, фрижидерот и кујната од сите намирници кои би ве донеле во искушение: чипс, слатки, сладолед, газирани пијалаци, сокови, леб и житарици како и пченично брашно и шеќер.


Споделете со пријателите!