nezdrav-zhivoten-stil-debelina-trigliceridi-ima-li-izlez-od-ovoj-magichen-krug_image
Споделете со пријателите!

Променете го Вашето мени и навиките во исхраната. Јадете помали оброци 3-5 пати на ден.
Крај е на јануари а повеќе месечното претерување со храна и алкохол како и долгите часови поминати во „хоризонтала“ веќе го земаат својот данок. Вагата покажува 3-4 килограми плус, образите ни се полни и заоблени а околу стомакот веќе се појавиле популарните „мишелинки“. Ако се препознавате во овој опис вас можеби е право време да направите крвна слика и контрола на вредноста на вашите масти бидејќи покачените масти се носат влошување на вашето здравје а пред се водат до појава на: атеросклероза која го зголемува ризикот од срцев удар, мозочен удар и други кардиоваскуларни заболувања.

Во денешниот здравствен совет сакам да обрнам внимание на триглицеридите и нивната поврзаност со нездравиот животен стил.

Триглицеридите се прости масти, кои ги има во храната која секојдневно ја консумираме. Кога јадеме, вишокот калории кои телото не ги користи веднаш, ги претвора во триглицериди. Триглицеридите се складираат во масните клетки во телото (пред се околу стомакот), во случај да му бидат потребни подоцна, при дефицит на храна. Триглицеридите кога се во нормални граници се корисни како примарен чувар на енергија во телото, ги обвиваат и штитат органите но и учествуваат во апсорпцијата и транспортот на витамини растворливи во масти (А, Д, Е, К)

Доколку вредноста на триглицеридите во крвта е над 1,7 ммол/л зборуваме за триглицеридемија (покачени триглицериди)

Кои се ризик фактори за покачени триглицериди?

 • Неправилна исхрана т.е. исхрана богата со масти посебно од животинско потекло, а сиромашна со овошје, зеленчук и интегрални житарици;
 • Дебелина, особено во пределот на стомакот;
 • Често прејадување – внесување повеќе калории отколку што се трошат;
 • Седечки начин на живот и физичка неактивност кои водат до намален метаболизам и прекумерна тежина;
 • Стрес и нередовен живот;
 • Прекумерно консумирање алкохол и цигари;
 • Одредени заболувања: неконтролиран дијабет, хипотироидизам (намалена функција на штитната жлезда), бубрежни и црнодробни заболувања;
 • Генетски фактори;
Прочитајте:  Како реагира секој Хороскопски знак кога некој му се допаѓа?

Какви промени во животниот стил треба да се преземат за да се намали нивото на триглицериди во крвта?

Одржувајте здрава тежина и БМИ (body mass index)

 • За мажи: Тежина = Висина – 100
 • За жени: Тежина = Висина – 110 

Вредноста на БМИ е однос помеѓу вашата висина и тежина и треба да изнесува помеѓу: 18,5 – 24,9. Секое намалување на телесната тежина за 5% или повеќе значајно го намалува нивото на триглицериди во крвта. За таа цел треба да се ограничи бројот на внесени калории (за жени до околу 2000 калории на ден а за мажи до околу 3000 калории на ден). Намалување на внесот на калории за 300-500 дневно ќе придонесе до редукција на вашата телесна тежина.

Променете го вашето мени и навиките во исхраната. Јадете помали оброци 3-5 пати на ден.

 1. Исклучете ги од исхраната:
  • заситените масти (маргарин, месни приправки, пржена храна);
  • слатки, колачи,торти, газирани сокови и сите производи со нерафиниран шеќер;
  • бел леб и пецива.
 2. Наместо тоа вклучете во вашите оброци:
  • интегрални житарки
  • свежо овошје и зеленчук (300-400г дневно)
  • повеќе вода (2-3л дневно)
  • риба – 2 пати неделно (лосос, сардини, пастрмка) – богата е со омега 3 масни киселини кои ги намалуваат триглицеридите

Редовна физичка активност – најмалку 30 минути секој ден. Физичката активност го забрзува метаболизмот и помага за контрола и намалување на телесната тежина и нивото на масти во крвта.

Престанок на пушење на цигари и редукција на внес на алкохол до минимум. Редовен внес на цигари и алкохол значајно ги зголемува вредностите на триглицеридите.
Редовно внесувајте пробиотици- го стабилизираат метаболизмот и го помагаат здравото варење на храната и на тој начин благотворно делуваат на здравјето на личноста со прекумерна телесна тежина.

Корисни се и додатоци во исхрана богати со црвен ориз, артичока, Омега 3 и коензим Q10, бидејќи на природен начин го намалуваат нивото на масти во крвта и воопшто придонесуваат за подобро кардиоваскуларно здравје.


Споделете со пријателите!