hranenje-pri-preeklampsija_image
Споделете со пријателите!

Ако вашиот лекар ви дијагностицирал прееклампсија, можеби ќе ви рече да ја ограничите количината на сол во вашето дневно мени.

Хранење при прееклампсија (дневно мени)

Некои жени за време на бременоста развиваат состојба позната како прееклампсија . Таа е поврзано со зголемен крвен притисок и појава на протеини во урината. Ако вашиот лекар ви дијагностицирал прееклампсија, можеби ќе ви рече да ја ограничите количината на сол во вашето дневно мени.

Еве едно дневен пример планот за јадење на бремени жени кои се соочуваат со оваа состојба.

Планот е пример за храна која содржи малку натриум за да се постигне целта во текот на денот (помалку од 1500 милиграми натриум). Вклучени се производи кои обезбедуваат хранливи материи кои се исклучително важни за време на бременоста – протеини, фолна киселина, железо и калциум.

Употребата на алкохолни пијалоци и храна како и непастеризирано сирење е исклучена.

Планот за јадење обезбедува 2.200 калории. Запомнете дека секоја жена има индивидуални потреби и може да има потреба од повеќе или помалку калории, според потребите на организмот. Разговарајте со вашиот лекар или нутриционист пред да започнете оброк за да знаете дали е точно за вас.

Дневно мени за исхрана за бремени жени кои страдаат од прееклампсија*

Појадок  (487 калории)

 • 2 чаши смути со кефир, бадемово масло и бобинки;
 • 1/4 чаша гранола со 1/3 чаша свежо млеко 1% масленост.

Ужина (228 калории)

 • 1/2 полно зрнест багет;
 • 1 лажица крем сирење;
 • Може да го испечете багетот намачкан со крем сирење;
 • 1 банана.

Ручек (510 калории)

 • 2 тортили од пченка;
 • 1/3 шолја црн грав без сол;
 • 2 лажици класичен сос од домати;
 • 1/2 авокадо насецкано на коцки;
 • 3 супени лажици чедар сирење;
 • и зелена салата марула.
Прочитајте:  Што е прееклампсија и дали може да се заштитиме од неа?

Загрејте ги тортилите, потоа пополнете ги со црн грав, домати, авокадо, чедар сирење и зелена салата.

Попладневна ужина (286 калории)

 • 1/4 чаша хумус;
 • 1 краставица исечена;
 • 1/2 полнозрнест леб.

Премачкајте го лебот со хумус и украсете со парчиња краставици.

Вечера (667 калории)

 • 1 порција тестенини со два вида сирење и маринирани домати;
 • 2 лажички спанаќ.

За да е повкусен спанаќот додајте 1 лажица маслиново масло и 1 лажица оцет и сервирајте го со порција тестенини.

Вкупно за денот:

 • 2178 калории;
 • 84 грама протеини;
 • 1484 грама натриум;
 • 52 грама растителни влакна;
 • 558 микрограми на фолат;
 • 17 милиграми железо;
 • 1282 милиграми калциум.

Дадениот пример е со цел да имате представа како изгледа менито за исхрана кај жени со прееклампсија. Разговарате со вашиот лекар или нутриционист пред да започнете со вашиот режим на исхрана.

* Чаша од чај се користи за мерење на количините во менито.


Споделете со пријателите!