hrono-ishrana-neshto-povekje-od-hrana_image
Споделете со пријателите!

Мали навики за поголемо здравје
Идеа за правилна распределба на храната во точно зададен временски интервал. Благодарение на препораките и сугестиите од страна на нутриционисте ширум светот, хроно диетата веќе гради добра репутација и можеме со сигурност да ја сместиме на врвот на листата најпопуларни диети. Со неа нема да бидете изложени на ризик да гладувате во текот на денот, или да паднете во хипогликемичен шок. Хроно диетата бара одредено ниво на дисциплина и придржување кон некои основни правила.

„Основна дефиниција за хроно исхрана е правилна распределба на храната во точно зададен временски интервал.“

Доколку се придржувате кон нив промените ќе пристигнат многу брзо. Во склоп на диетата, препорачливо е и вклучување на физичка активност колку што е можно повеќе и колку дозволува вашата здравствена состојба. Како што е случајот со поголемиот број на диети, треба да се консултирате со Вашиот доктор пред започнување со овој режим на исхрана. Така наречената хроно исхрана стана многу популарна изминативе неколку години, и хроно диетата која покажа голема ефикасност во губење на вишокот на килограми. За разлика од тешките и рестриктивни диети, хроно исхраната не бара од вас да се жртвувате и да се консумирате само одреден тип на храна, се што треба да направиме е правилно да ги комбинираме намирниците во даден дел од денот. Интересното во оваа диета е тоа што ни е дозволено да јадеме и слатки работи кои дополнително не мотивираат да продолжиме со примена на истата. Доволниот внес на одреден тип на храна во даден дел од денот е факт што многу нутриционисти го препорачуваат поради фактот што на тој начин е регулиран дневниот распоред за внес на храна којшто го промовира хроно диетата.

Хроно диета – појадувај како крал

Првиот оброк во денот треба да е завршен веќе до 9 часот, во кој можете да консумирате се што ќе посакате. Изобилство од јаглехидрати е препорачано како и храна од животинско потекло.

Избегнувајте консумирање на овошје во вашиот појадок и практикувајте да не консумирате ништо се до ручекот.

Најдобро време за ручек е од 1 до 3 часот попладне. Хроно диетата строго препорачува дека не смеете да го прескокнувате доручекот поради тоа што сите знаеме дека е најважен оброк во денот и е неопходен за одржување на правилен метаболизам.

Прочитајте:  Пченкарно брашно може да биде секојдневие за сите интолерантни на глутенска исхрана

Хроно диета – ручај како принц

Консумирајте продукти богати со протеин од растително и животинско потекло. Од страна на месо, овие се најдоа на листата на најпрепорачувани. Говедски стек, мисиркино месо, риба со мешункаст зеленчук или изобилство од сезонска салата (без леб) Избегнувајте што е можно повеќе мешање на јаглехидрати и протеини во еден ист оброк.

hrono-ishrana-neshto-povekje-od-hrana_image1Попладневна ужинка е исто така вклучена во ова мени и најдобро е да биде консумирана во интервал од 5 до 7 часот. Ужинката треба да вклучува растителни масти како пр. путер од кикирики, маслинки, мед, темно чоколадо или некое сезонско овошје.

Хроно диета – вечерај како сиромав

Најмалиот оброк во денот треба да биде консумиран најмалку 2 часа пред спиење, микс од салата и мешункаст зеленчук е добар избор, најчесто со туна салата. Но доколку не чувствувате глад можете да го прескокнете овој оброк. Главната работа е да се внесат протеини со салата. Брзото и лесно нивно разградувње превенира прекумерно создавање на масни наслаги и намалување на постоечките.

Корисни совети

  • Не мешајте млечни и месни производи, освен за време на појадок кога тоа е дозволено;
  • Ограничете го пиењето на сокови освен лимонада и природно цедени сокови;
  • Интервалот измеѓу оброците треба да е минимум 4 часа, во меѓувреме не практикувајте да консумирате било што;
  • Пијте доста течности, доколку сте љубител на кафе избегнувајте бел рафиниран шеќер;
  • Потрудете се да не останете гладни во ниеден дел од денот;
  • Паста, леб, компир смеат да се консумираат само до 3 часот, после тоа потрудете се да не ги консумирате.

За кратко време доколку сте дисциплинирани промените ќе ги забележат оние околу вас како и вие. За секој случај, имајте си огледало при рака, ќе бидете пријатно изненадени!


Споделете со пријателите!