Споделете со пријателите!

Јадете ли храна доволно богата со железо?
Недостатокот на железо е најчеста форма на недостаток на минерали во телото, особено кај децата и бремените жени. Недоволното внесување на железо во исхраната може да предизвика анемија, поголема подложност на болести и инфекции, па дури може да предизвика предвремено породување кај бремените жени. Се поставува прашањето, колку железо треба да се внесува дневно? Жени на возраст од 19 до 50 треба да внесуваат 18 милиграми железо на ден и неверојатни 27 милиграми во текот на бременоста, доколку пак на мажите на таа возраст им е потребно само 8 милиграми. А каков тип на железо треба да се внесува? Постојат два вида на железо, од животинско потекло т.н. хем железо (Heme iron) и железо од растителни извори или не-хем железо. Во исхраната важно е да се внесуваат и двата вида на железо.

Еве 5 намирници богати со железо кои ќе ви помогнат да внесете
доволно железо во вашиот организам.

Црн дроб

5-namirnici-so-visoko-kolicestvo-na-zelezo_1Месото, како црниот дроб и другите внатрежни органи од животните се некои од најдобрите извори на хем железо, кое истовремено содржи и други минерали, витамини и протеини. Говедскиот црн дроб е неверојатно богат со железо и содржи околу 5 mg по парче, што е над една четвртина од дневната потреба на возрасните жени. Свинскиот црн дроб е дури и подобра опција, бидејќи тој е по посен и содржи повеќе железо и витамин Ц. Сепак, црниот дроб треба да се јаде во умерени количини, бидејќи тој е богата со холестерол. Бремените жени треба да го ограничат јадењето на црн дроб поради високите нивоа на витамин А, кој пак е поврзан со вродени дефекти кај децата.

Доколку не сте баш голем љубител на црниот дроб, овој тип на железо можете да се внесе во организмот со јадење други намирници богати со железо, како жолчки од јајце (3 милиграми по половина чаша) и црвено месо (3-4 милиграми на 100 грама).

Прочитајте:  Како најдобро да и одолееме на Првомајска трпеза?

Семки од тиква

5-namirnici-so-visoko-kolicestvo-na-zelezo_2Оваа популарна закуска е преполна со железо. Едно чинивче со цели семки содржи повеќе од 2 mg, додека една чинивче со лупени семки содржи неверојатни 10 mg, што ги прави семките од тиква одличен додаток на јадењата богат со железо. Овие семки можат да се комбинираат во лебови и други пецива ил да се користат во салати. Пакување на печени семки од тиква во вашата фиока на работаможе да претставува брза и здрава ужинка.

Грав

5-namirnici-so-visoko-kolicestvo-na-zelezo_3Гравот од сите сорти се извонреден извор на железо, кој нудиод 3-7 милиграми железо по чинивче. Од голема важност е да се вклучи гравот во секојдневните јадења. Тој одлично се комбинира со храна како кељ, пиперка, брокула, карфиол, кои се богати со витамин Ц, состојка која помага во апсорпција на не-хем железото во телото.

Леќа

5-namirnici-so-visoko-kolicestvo-na-zelezo_4Уште еден легуминозно растеније, кое вреди да се спомене кога железото е во прашање. Варената леќа покрај изобилството од растителни влакна, го намалува холестеролот и помага да се задржи стабилно нивото на шеќер во крвта, нуди и повеќе од 6 милиграми железо по чинивче. Леќата исто така е исклучително разновидна состојка во кујната, што ја прави одличен додаток во сè, од супи и салати да хамбургери и десерти.

Спанаќ

5-namirnici-so-visoko-kolicestvo-na-zelezo_5Сиров или варен, спанаќот одличен извор на железо, иако готвењето на спанаќот му помага на телото да ги абсорбира хранливите материи полесно. Со само една чаша варен спанаќ во телото се внесуваат повеќе од 6 милиграми железо и протеини, растителни влакна, калциум и витамини А и Е. Иако зеленчуците, а особено зељестите и не се најомилена храна, особена кај децата, тие се одличен додаток во рецептите, како таен извор на железо. Готвењето на храна од овие зелечуци најчесто изискува иновативност при приготвувањето и најчесто комбинирање со продукти богати со витамин Ц.


Споделете со пријателите!