ne-propushtajte-obrok-pred-trening_image
Споделете со пријателите!

Дали сте подготвени да одите во теретана? Не брзајте! Иако многумина од вас веројатно ја пропуштаат исхраната пред вежбање, тоа е од најголемо значење за вашето тело.
Дали сте подготвени да одите во теретана? Не брзајте! Иако многумина од вас веројатно ја пропуштаат исхраната пред вежбање, тоа е од најголемо значење за вашето тело.

Затоа, потрудете се да обезбедите здрава комбинација на протеини и јаглени хидрати за да ја добиете потребната енергија за било каков вид на вежбање.

Погледнете ги овие 9 намирници кои ќе ви служат како здраво гориво пред тренингот:

1. Банани

Тие се богати со јаглехидрати кои обезбедуваат енергија за вежбање, а калиумот во нив е прекрасна поддршка за мускулите и функционирање на нервите. За додадете протеини додадете путер од кикирики на бананата.

2. Овес

Овесот е богат со влакна кои помагаат да се ослободат јаглехидратите во крвта. Ова стабилно ослободување на јаглени хидрати ви ја обезбедува потребната сила што ви е потребна пред да започнете да вежбате. Јадете овес или измешајте го овошјето во овес за да добиете пријатен вкус.

3. Јогурт

Јогуртот не само што содржи протеини и јаглехидрати, но и влијае добро на стомакот, што го прави идеална храна пред вежби кои бараат интензивна физичка активност. Додајте овошје, мед или овес кон него.

4. Кофеин

Тој е докажан извор на енергија кој може да го консумирате пред вежбање. Покрај тоа, кофеинот ќе ја зголеми брзината со која ќе се согорат мастите и се наоѓа во многу производи за слабеење токму заради оваа негова моќ. Испијте мала чаша кафе пред да одите во фитнес центар.

Прочитајте:  Дали вашата исхрана
ви го саботира вежбањето?

5. Зеленчуково или овошно смути

Витаминските и домашно припремени смути се одличен избор пред вежбање, бидејќи тие се преполни со висококвалитетни протеини и лесно може да се свари, обезбедувајќи стабилно ослободување на енергија. Измешајте некои од вашите омилени плодови заедно со зеленчуци и уживајте во овој коктел по пат.

6. Полнозрнест леб

Интегрален леб е одличен извор на јаглехидрати и, се разбира, може да се комбинира со речиси секој вид на храна. Премачкајте мед или џем одозгора за повеќе гориво, или направите варено јајце за да се снабдите со протеини.

7. Моркови

Не заборавајте го овој зеленчук! Морковите содржат сложени јаглехидрати кои даваат мускулна енергија, додека калиумот во нив го контролира крвниот притисок и секаков вид на мускулни контракции.

8. Чоколадно млеко

Содржи калциум кој е корисен за коските.

9.Авокадо

Парчиња авокадо попрскани со лимонов сок се одличен појадок пред тренингот. Здравите масти содржани во него не само што обезбедуваат долгорочно гориво за телото, туку и одржуваат здрави очи, кожа и срце.


Споделете со пријателите!