Споделете со пријателите!

СУПЕРХРАНА – Ваша здрава пикник закуска – за секој ден!
Го имаш ли она чувство за енергичен почеток на денот? Постои одличен избор за лесна и брза закуска! Овие крекери се идеални за прошетка во парк, пикник, покрај езеро или заедно во друштво на својата најблиски! Ако сте во потрага по високоенергетска храна, која ќе ве направи поздрави со нивна секојдневна консумација, тогаш ова е правото решение за вас! Сега лесно уживајте во вашиот омилен оброк и во времето со вашите сакани, споделете среќа и наздравете за љубовта и животот!

Брзо, лесно едноставно! За сите љубители на здравата храна!

Поради фактот што тие изобилуваат со хранливи материи се особено погодни за спортисти и за сите оние кои сакаат да го намалат вишокот на килограми или да ја сочуваат својата витка линија!

Овес (Avena sativa) се повеќе започнува да се користи во исхраната, а особено во текот на утринските часови, за добар почеток на денот. Тој е особено погоден за сите оние кои имаат интолеранција на глутенска храна.

Поради содржината на многуте хранливи материи, тој треба да биде еден од главните придружници во вашата секојдневна трпеза!

Овесот е богат со антиоксиданси, како што се витаминот Е, цинкот и селенот. Цинкот и селенот имаат важни иммуностимулаторни функции, и коензими, многу значајни ензими за нашето тело.

Доста нискокалорични, 100 гр овесни снегулки содржат околу 300 калории и 55 гр јаглехидрати, 15 гр протеини, 10 гр влакна, 5 гр масти, 2. 5 гр глутамин, 1. 5 гр аргинин.

Освен тоа, овесните снегулки се препорачуваат и за индивидуите кои се соочуваат со здравствени проблеми, токму поради тоа што овесот содржи многу магнезиум и калциум (го помагаат намалувањето на грчевите и тегобите во стомакот) и железо. Овесните снегулки влијаат позитивно и на хемороидите, бидејќи поседуваат одредено лаксативно и смирувачко дејство.

Едно од растворливите влакна со кои е богат овесот е и бета-глуканот.

Бета-глуканите може да се најдат во овес, јачмен, квасец, и покрај тоа што поволно делуваат на имунитетот и помагаат во борбата против инфекциите.

„Докажано е дека секојдневниот внес на овес го намалува нивото на лошиот холестерол за 8, 23%.“

Една американска студија покажала дека мажите кои јаделе чинија од овес секое утро имале 29% помал ризик од срцеви заболувања. Тоа е познато уште во времето на Античките Грци, кои редовно правеле овесни купки за ублажување на кожните иритации предизвикани од изгореници од сонце, на тој начин успевале и да излекуваат некои видови на егзема, осип, акни, убоди од инсекти.

Прочитајте:  Нутритивна вредност на ајварот

Овесните снегулки се на различни начини присутни во исхраната на сите оние кои сакаат квалитетен извор на јаглехидрати и диететски влакна. Било да ги консумирате со јогурт или со млеко, со додавање на суво грозје, мед и цимет, во мусли со додавање на јаткатски плодови, несомнено станаа симбол за здрав доручек!

Во САД се слави Национален ден на овесот и на овој ден Американците уживаат во нивниот омилен појадок.

Според високоценетото мислење на нутриционистите, овесните снегулки треба да се најдат во секојдневното мени во вид на крекери! Еден непроценлив извор на корисни масти, протеини, јаглени хидрати, минерали и витамини, спакувани во мало. Тие се одлична здрава енергетска бомба за вашиот организам!

За подобро варење, особено при опстипација и дигестивни тегоби! Уште една СУПЕРХРАНА како што често ги нарекуваат, односно една извонредно балансирана мешавина од мелени семиња, благодарејќи на нивниот нутритивен состав.

Не за чудо се наречени и семиња на младоста!

Можат да бидат употребени како зачин, како додаток во печени јадења со што дополнително ќе ја збогатите нутритивната вредност и вкусот на вашето јадење.

Подгответе го ова мало задоволство и уживајте во неговиот прекрасен вкус со насмевка!

Погледнете го едноставниот начин на приготовка:


Споделете со пријателите!