dali-ste-na-keto-dieta-novite-soznanija-velat-deka-treba-da-se-oslobodime-od-popularno-poznatiot-cheat-day_image
Споделете со пријателите!

Често користениот „ден за мамење“ е вообичаена тема во многу диети и популарната кетогена диета не е исклучок. Но, новите истражувања велат дека само една доза од гликоза од 75 грама може да доведе до оштетување на крвните садови
Често користениот „ден за мамење“ е вообичаена тема во многу диети и популарната кетогена диета не е исклучок. Но, новите истражувања велат дека само една доза од гликоза од 75 грама – еквивалентно на големо шише газиран напиток или чинија помфрит – додека сте на висока доза на маснотии и исхрана со јаглени хидрати може да доведе до оштетување на крвните садови.

„Исхрана богата со масти, умерена во протеини, но многу малку јаглени хидрати.“

„Кетогената – или кето – диетата стана многу често користена за губење на тежината или за управување со болести како дијабетес тип 2“, вели Џонатан Литл, вонреден професор во Школата за науки за здравство и вежбање во УБЦО и виш автор на студии. „Се состои од јадење храна богата со масти, умерена во протеини, но многу малку јаглени хидрати и предизвикува телото да премине во состојба наречена кетоза“. Диетата може да биде многу ефикасна затоа што откако телото е во кетоза и мод на гладување заради својата склоност да ги користи мастите за гориво, хемиските процеси на телото се менуваат и тоа започнува агресивно да ги согорува своите масти. Ова доведува до губење на тежината и може да ги прекине симптомите на болести како што е дијабетес тип 2.

„Интересот на научниците е да откријат што се случува со физиологијата на телото откако ќе се врати дозата на гликоза“, вели Коди Дурер, студент на докторски студии на УБЦ Оканаган и прв автор на студијата.

„Бидејќи се знае дека нарушената толеранција на гликоза и покаченото ниво на шеќер во крвта се поврзани со зголемен ризик од кардиоваскуларни заболувања, има смисла да се погледне што се случувало во крвните садови после враќање и наплив на шеќери во крвта“.За овој тест, истражувачите регрутирале девет здрави млади мажи и ги натерале да консумираат пијалок со глукоза од 75 грама пред и после седумдневната исхрана која содржи малку маснотии со малку јаглени хидрати. Исхраната се состоела од 70% маснотии, 10% јаглени хидрати и 20% протеини, слично на онаа на модерната кетогена диета.

Прочитајте:  Дознајте зошто трчањето е одлична спортска активност

„Првично баравме работи како воспалителен одговор или намалена толеранција на гликоза во крвта“, вели Дурер. „Она што го најдовме наместо тоа, беа биомаркери во крвта што сугерира дека sидовите на садовите се оштетени од ненадејниот скок на гликозата“.

Џонатан Литл вели дека најверојатниот виновник за штетата е самиот метаболен одговор на организмот на вишок шеќер во крвта, што предизвикува клетките на крвните садови да се распаднат и евентуално да умрат.

И покрај тоа што испитаниците биле здрави млади мажи, кога било анализирано здравјето на нивните крвни садови откако го конзумирале пијалокот со глукоза, резултатите изгледале како да да потекнуваат од некој со лошо кардиоваскуларно здравје“

 „Тоа веќе е алармантен податок, но она што буферира оваа информација е дека во студијата се вклучени само девет лица, потребна е поголемо и пообемно истражување за да се валидни овие наоди, но тие анализи треба да се прават во оној ден во кој е дозволена храна со јаглехидрати. Простор за загриженост се создава бидејќи многу од луѓето што ја применуваат кето диетата – без разлика дали треба да ослабат, да лекуваат дијабетес тип 2 или некоја друга здравствена причина – може да ги направат реверзибилни сите позитивни промени со кои се здобиле преку неа доколку внесат ударна количина на шеќери. Особено ако овие луѓе се со повисок степен на ризик од кардиоваскуларни заболувања ризикот да се оштетат крвните садови е поголем. Заклучокот од научните податоци е и сугестија дека кетогената диета не е нешто што го правите шест дена во неделата а во седмиот го бришете резултатот.


Споделете со пријателите!