voga-nov-fitnes-trend
Споделете со пријателите!

 

Доколку ви е здосадено од вообичаените тренинзи во теретана, пилатес, јога, зумба… светот моментално го тресе новиот фитнес тренд – Вога „VOGA
Оргиналната идеа е на Џулиет Марел „Juliet Murrell“ од Њујорк, поранешен моден и филмски сценограф, инструкторка по јога која сакала да вметне малку кардио вежби во своите јога сетови.

Џулиет смета дека програмата е многу поинтереса кога се измешани јогата како класична метода на медитација и вогингот „voging“ како вид на модерен танц. Вогингот стана популарен во целиот свет по танцовите на Мадона од деведесетите години особено во песна вог “vogue“.

Вога тренинзите вклучуваат аеробик вежби пропратени со хитови од осумдесеттите години, и сето тоа “зачинето” со јога пози и модерен танц.


Споделете со пријателите!