koja-hrana-sodrzhi-golemo-kolichestvo-zasiteni-masti_image
Споделете со пријателите!

Едно парче пица со сирење содржи 4,5 гр заситени масти.
Заситените масти се тип на масти коишто на собна температура се во цврста состојба, како маргарин, путер, палмино масло или кокосово масло и се добри за човековото здравје само ако се консумираат во умерени количини. Имено, преголеми количини на заситени масти може да го подигнат нивото на ЛДЛ-холестеролот, што може да доведе до срцеви заболувања. Затоа се препорачува од вкупниот број на калории што ги внесувате најмногу 10 отсто да бидат заситени масти.

Дали знаете која храна содржи поголем, а која помал број заситени масти?

Споредба помеѓу типови храна и количеството заситени масти што го содржат

Сладолед и овошен јогурт

Една шолја овошен јогурт содржи 6 гр заситени масти, додека сладоледот содржи 4 гр заситени масти. Сепак, големината на сладолед е важна, а исто така, кога станува збор овошниот јогурт, постојат нискомасни и обезмастени алтернативи коишто може да бидат подобар избор од голема порција сладолед.

Пилешко бедро и филе од лосос

Во 100 гр пилешко бедро се содржани 8 гр заситени масти, што е три пати повеќе од количината содржана во порција лосос. Во ова количество на заситени масти не е вбројана кожата, којашто дополнително го зголемува количеството заситени масти. За да намалите на внесот на заситени масти, наместо пилешко бедро пробајте да јадете пилешки гради коишто содржи 3,6 гр заситени масти на 100 гр месо.

Пица со сирење и чипс

Едно парче пица со сирење содржи 4,5 гр заситени масти. Од друга страна, порција чипс содржи околу 1 гр заситени масти.

Прочитајте:  Анемија - причини и симптоми

Кафе со млеко и пржени компири

Мала порција пржени компири содржи околу 3 гр заситени масти. Но кафето со млеко содржи многу повеќе заситени масти, односно, 500 мл кафе со млеко содржи 7 гр заситени масти. Ако сакате да намалите со внесот на заситени масти пробајте да пиете обезмастено млеко или зелен чај.

Путер и маслиново масло

Една лажица путер содржи 7 гр заситени масти, што е три пати повеќе заситени масти од една лажица маслиново масло, кое има само 2 гр заситени масти. Оттука готвењето со маслиново масло може да биде добра алтернатива доколку сакате да намалите на внесот на заситени масти.

Бадемово млеко и соино млеко

Една шолја соино млеко содржи 1,3 гр заситени масти што е повеќе од бадемово млеко, кое речиси и да нема заситени масти. Всушност, двете млека имаат многу помалку заситени масти од другите полномасни млечни производи како што е полномасното млеко и сирење. Но доколку сакате да одберете помеѓу овие две млека и притоа да намалите на внесот на заситени масти, соиното млеко е добар избор.


Споделете со пријателите!