banana-mafini-so-kafe_image
Споделете со пријателите!

Aко ви се допаѓа вкусот на банана во колачи и малку арома на кафе во благи работи, тогаш овие мафини сигурно ќе ви се допаднат
За овој рецепт, потребно ви е единствено тавче за мафини. Брз, лесен и вкусен десерт. 

  • 4 средни меки банани;
  • ¾ шолја шеќер;
  • ⅓ шолја сончогледово масло;
  • ¼ шолја јогурт;
  • 1 јајце;
  • 1 ½ шолји брашно;
  • 1 лажица нескафе зрнца;
  • 1 ½ лажиче сода бикарбона;
  • 1 лажица ликер од кафе;
  • 60 грама црно чоколадо, исечено на ситни коцки.

Истолчете ги бананите со вилушка, а потоа додајте ги сите други состојки, освен чоколадните парченца и изматете го тестото со миксер. Додајте го и чоколадото, измешајте со лажица, па распоредете го тестото во чашките од тавчето за мафини обложени со хартија. Наполнете ги до ¾ од висината. Печете ги мафините во рерна загреана на 180°C, околу 20 – 25 минути.

* рецептите со во целост преземени од ситно сецкано


Споделете со пријателите!