zelka-mandza_image
Споделете со пријателите!

Периодот на зелките започнува па зелка манџа секогаш добра идеа за ручек

Манџа која долго се готви, ама нема многу работа во подготвувањето.

  • 1 средна зелка, исечена на парчиња;
  • 500 gr свинско без коски, исечено на парчиња;
  • 1 домат, исецкан, или сок од домат;
  • 2 лажички црвен пипер;
  • масло;
  • сол;
  • (може да се стават и 1-2 моркова исечени на кругчиња).

Во големо тенџере ставете малку масло, пола од зелката, свинското, 1 лажиче црвен пипер, сол, 2-3 шољи вода, доматот, остатокот од зелката, уште сол и црвен пипер. Не се секирајте ако не ја собира зелката во тенџерето, со варењето ќе спласне. Гответе ја зелката на средно со капак околу 2 часа или додека убаво не омекне и зелката и месото, од време на време промешајте и пробајте, ако треба додадете уште вода или сол.

Оваа манџа може и да се замрзне.

* рецептите со во целост преземени од ситно сецкано


Споделете со пријателите!