holivudski-fitnes-transformacii-kris-hemsvort_image
Споделете со пријателите!

Прочитајте што е потребно за да изгледате како богот Тор
Крис Хемсворт е австралиски глумец кој стана светски популарен како Тор во Марвеловите филмови. Магазинот People во екот на неговата популарност како Тор, го прогласи за најсекси маж на светот. Неговата улога во овие филмови беше улога на суперхерој, бог на грмотевицата и заштитник на луѓето. Секако дека тој треба да изгледа убаво, но и навистина многу силно. За таа цел, Крис морал да направи многу мускулна маса. Тој и пред потребите за оваа улога бил фит, бидејќи сурфал, вежбал бокс и рагби.

После неговиот фитнес режим за Тор, тој изградил толку многу мускули, што ниеден од неговите костуми не го собирал.

Својата тежина ја зголемил со девет килограми мускули со тоа што постојано јадел. Јадел многу високопротеинска храна, но и овошје за опоравување на мускулите. Јадел зеленчук со многу хранливи влакна, здрави масти и помалку јаглехидрати. Тој своевремено изјавуваше дека се чувствува како ништо друго да не прави освен тоа што јаде. Тоа го исцрпувало.

Со вежбањето за улогата, тој сериозно се посветил на тежински тренинг и бодибилдинг. Неговиот начин на вежбање се состоел во постојана промена во интензитетот и видотна вежбите, со цел мускулите да не се навикнат на една одредена вежба, бидејќи така се создава „плато“ ефект, односно вежбање без напредок. И најмала промена ги стимулира мускулите на нови начини.

Доколку детално ве интересира неговиот режим, видете овде


Споделете со пријателите!