shto-se-keloidi_image
Споделете со пријателите!

Спречувањето на келоидите не е секогаш можно, но може да има неколку начини за да се намали ризикот од нивно добивање

Келоидите и хипертрофичните лузни во суштина се бенигни израстоци на фиброзните влакна кои се јавуваат како резултат на абнормална реакција на траума. Спречувањето на келоидите не е секогаш можно, но може да има неколку начини за да се намали ризикот од нивно добивање, а меѓунив и неколку домашни лекови за превенција и контрола на келоиди.

Домашните лекови не се докажани средства кои може да обезбедат гаранција дека келоидите ќе се излекуваат откако ќе се формираат, но има неколку работи што луѓето можат и го прават дома после повреда на кожата за да спречат формирање на келоиди или да ја намалат нивната големина.

Аспирин

Преглед во 2013 година и студија направена во 2015 година, го разгледувале аспиринот како потенцијален третман на келоиди и сугерира дека локалната употреба на аспирин/салицилати  може да биде ефективна. Студиите покажаа дека, кога се применува локално, аспиринот ги спречува клетките на кои се должи појава на лузни да влезат во местото на келоидот. На овој начин се намалуваат и пигментацијата и големината на келоидите.

Инструкции: Здроби три до четири таблети аспирин и измешај ги со доволно вода за да формираат паста. Нанесете на пределот на келоидот или раната. Остави за еден час или два, а потоа исплакнете со вода. Повторете еднаш на ден додека не се постигнат посакуваните резултати.

Лук

Дејството на лукот е слично на онаа на аспиринот. Го блокира влегувањето на одредени ензими кои придонесуваат за акумулација на ткива и пигменти во лезијата. Со текот на времето, локална примена на лукот исто така може да помогне да се осветли лузната.

Инструкции: Земете две до три чешниња свеж лук и истолчете го или измиксирајте. Добиената паста нанесете ја на подрачјето на келоидот и оставете ја околу 15 минути. Потоа измијте со вода и нанесете хидратантна крема. Овој метод е ризичен бидејќи лукот може да предизвика изгореници на кожата.  Ако забележите симптоми на изгореници на кожата, престанете да го користите или намалете го времето за делување на лукот!

Мед

Присуството на антиинфламаторни соединенија во медот го прават потенцијален домашен лек за келоидни лузни. Во 2015 година, медот беше спомнат во прегледот во врска со неговиот потенцијален лековит ефект, конкретно кај келоидите. Тоа е исклучително привлечна природна алтернатива, бидејќи не постојат потенцијални штетни несакани ефекти како што имаат кортикостероиди, лук, или нестероидни антиинфламаторни лекови (НСАИЛ) како што е аспирин.

Инструкции: За да користите мед против келоиди, едноставно нанесете малку чист, органски мед на лузната и оставете да отстои некое време. Исплакнете подоцна ако областа остане леплива. Повторно повторувајте колку што е потребно. Се препорачува да го користите најмалку два до три пати на ден, додека не забележите резултати.

Кромид

Постојат многу студии кои ја поддржуваат употребата на кромид за лекување на келоиди. Една студија од 2013 година открила дека употребата на екстракт од кромид ги спречува фибробластите (клетките кои го произведуваат ткивото на лузната) да влезат во кожата.

Прочитајте:  Чворчиња со лукче

Друга студија од 2012 година објави дека екстрактот од кромид го забрзал заздравувањето и ја намалил висината на лузната. Една студија од 2011 година открила намалување на пигментацијата. Ова најверојатно се должи на присуството на кверцетин, флавонол со антиоксидантни својства во кромидот.

Како да се користи кромид против келоиди: Исцедете го сокот од една глава на црвен, бел или жолт кромид и нанесете го на пределот на келоидот. Почекајте да се исуши добро, а потоа исплакнете. Нанесете три до четири пати на ден додека не ги видите посакуваните резултати.


Споделете со пријателите!