domasen-namaz-od-masilinki
Споделете со пријателите!

Овој намаз секако дека можете и да го купите од локалниот супер маркет, но вувајте дека истиот е многу поздрав и поевтин доколку самите си го приготвите во вашата креативна кујна.

  • 200 gr. зелени, црни или сушени маслинки (може и да се направи микс од истите)
  • Чешне лук (не е задолжително)
  • 2 лажици мелени бадеми (не е задолжително)
  • Зачини по вкус

Маслинките исчистени од семките ставете ги во блендер заедно со излупеното чешне лук, доколку одлучите да ставите и мелени бадеми, тие треба да одстојат во топла вода една ноќ. Додадете зачини по желба: оригано, чили, рузмарин … она што го сакате и често го користите во вашата кујна. Сето тоа добро изблендирајте го и потоа префрлете го во стаклена тегла.

Вкусниот намаз мачкајте го на препечен леб или брускети. Може да издржи покриен во фрижидер и до неколку дена.


Споделете со пријателите!