Dietalen-leb
Споделете со пријателите!

Леб со ниско ниво на јаглехидрати кој ќе ви помогне да ја пребродите Low-Carb диетата
Диетата при која се конзумираат производи кои содржат ниско количество на јаглехидрати добива на популарност, но сите оние кој се одлучиле да ја спроведат Low-Carb диетата, сигурно добро би им дошол овој рецепт со оглед на тоа дека лебот и сите слични намирници не се предвидени во неа.

  • 4 јајца
  • 1 лажичка прашак за пециво
  • ½ канче павлака
  • 3 лажици масло
  • 60 gr. пченични трици
  • 40 gr. ленено семе
  • 50 gr. сусам
  • 50 gr. сончоглед

Со миксер се мешаат сите течни состојки, потоа се додаваат триците и семињата. Смесата се меша со дрвена лажица се додека не се соедини.

Во калап по ваш избор (или тавче – доколку немате калап) се става пекарска хартија, се истура смесата и се пече 55 минути во претходно загреана рерна на 180 степени.


Споделете со пријателите!