tri-hormoni-koi-go-poprecuvaat-gubenjeto-tezina
Споделете со пријателите!

Доколку можете да се пронајдете во некој од следниве констатации:

  • Ги следам сите правила, но не губам во тежина.
  • Јас стареам, а мојот метаболизам се успорува.
  • Тоа е генетски. Неможам ништо да направам.
  • Можеби и јас треба да прифатам дека сум дебел.
  • Сите стратегии за исхрана функционираат за другите, но не и на мене.
  • Ќе изгубам 2 килограми, а потоа враќам 3.

Ова се само коментари во очај, при неможноста да ослабете. Но, вистинската причина е дека нашите хормони се надвор од колосек. Ова се трите хормони кои се најверојатно виновници кога станува збор за вашите проблеми со губење на тежината, и како можете да почнете да ги враќате во нормала.

Естроген

Естроген е женски хормон кој им дава на жените гради и колкови, но и ги оддржува зглобовите подмачкани. И мажите го имаат, но во далеку пониски нивоа. И мажите, како и жените се изложени на ризик од таканаречено естрогенско преоптоварување или премногу естроген во телото. Еден начин да се намали нивото на естроген а со тоа да започнете да губите телесната тежина е јадење на половина колограм зеленчук на ден. Растителните влакна од зеленчукот ќе ви помогнат да го исфрлите естрогенот од телото. Целта е да внесувате од 35 до 45 грама влакна дневно за жени, а 40 до 50 грама дневно за мажи. Вистинскиот начин е постепено зголемување на дневната доза на внес на влакна по 5 грама, додека не ја постигнете посакуваната доза, а со тоа ќе спречите појавата на гасови и чувство на надуеност.

Инсулин

Еден од тројца жители на Европа или Северна Америка страдаат од diabesity, комбинација на  дијабетес и прекумерна дебелина. До 2020 година 60% од возрасните жители на Европа ќе бидат во ризична категорија да развијат дијабесити. Ако сте дебели или пак имате нормална тежина, но имате премногу масти во телото, инсулинот станува дисбалансиран а вашите клетки стануваат отпорни на дејството на овој хормон. Како резултат на тоа, можете да доживеете раст или пад на нивото на шеќер во крвта, а тоа пак предизвикува складирање на маснотии во телото бидејќи регулаторот на гликоза во вашето тело е „расипан“. Постојат многу начини за да го ресетирате вашиот инсулин, но една од омилените е да се пие филтрирана вода со јаболков оцет. Една неодамнешна студија покажа дека конзумирање на две лажици јаболков оцет пред секој оброк со зголемен процент на јаглено хидрати,  значително го намалува нивото на гликоза во крвта кај луѓето кои имаат инсулинска резистенција. Всушност, јаболков оцет го регулира шеќерот во крвта во вашето тело. Повеќе информации за поврзаноста на дијабетисот и исхраната.

Прочитајте:  Рано откривање на заболувањата на црниот дроб
Кортизол

Телото синтетизира кортизол како одговор на стресот, но повеќето од нас се постојано под стрес. Сите хормони на стресот пустошат низ телото и со текот на времето предизвикуваат да се складираат масти – особено околу нашиот стомак. Високото ниво на  кортизол се поврзува и со депресија, зависност од храна и напади за потреба од шеќери. А што е резултатот? Се дебелите!!! Еден едноставен начин да го вратите нивото на кортизол во нормала е да го исфрлите вашиот дневен внес на кофеин. Полека намалувајте го кофеинот во текот на три дена и ќе забележите дека вашиот сон и нивото на стрес се подобруваат!


Споделете со пријателите!