sendvic-za-posle-pijanstvo
Споделете со пријателите!

Постојат многу рецепти за јадења и напитоци кои го лечат мамурлукот, а еве и еден сендвич за кој викаат дека „крева од мртвите“.

  • 2 парчиња тост лепче (од бело или интегрално брашно)
  • 2 лажици путер
  • 1 лажица путер од кикирики
  • 1 лажица џем по ваш вкус
  • 4 парчиња тенко исечена свинска пршута
  • неколку листови свеж босилек

Растопете го путерот во тавче на тивок оган, откако ќе се растопи ставете ги лепчињата и повремено вртете ги додека не поруменат. По минута до две тргнете ги лепчињата и ставете ги на хартиена салфетка која ќе го апсорбира вишокот на масло. Секое парче пресечете го на пола така што ќе добиете 4 триаголници. Намачкајте ги со путер од кикирики и џем, ставете по две парчиња пршута на секое лепче, додадете босилек, поклопете ги и уживајте!

Совет: Следната вечер, кога ќе излезете, внимавајте што и колку ќе пиете.


Споделете со пријателите!