10-sostojbi-koi-teshko-se-dijagnosticiraat_image1
Споделете со пријателите!

Луѓето што страдаат од ноќна апнеа се соочуваат со ненадејно и многу често блокирање на дишните патишта и притоа со прекинување на дишењето додека спијат.

Синдром на нервозни црева

Синдром на нервозни црева е состојба којашто предизвикува болка во делот кај стомакот и физиолошки промени кои траат најмалку 3 месеци. За да се дијагностицира оваа состојба, лекарот најпрво треба да се осигура дека немате состојба како интолеранција на лактоза, целијачна болест или бактериска инфекција.

Целијачна болест

Целијачната болест го напаѓа дигестивниот тракт по грешка кога јадете глутен – белковина од пченица, јачмен, ‘рж и овес. Најчесто предизвикува дијареа, замор и губење на тежината, но, исто така, може да предизвика болки во зглобовите, осип, главоболки, депресија и напади. Други состојби може да предизвикаат некои од овие симптоми, исто така, како чирови, Кронова болест и синдром на нервозно дебело црево, оттука, лекарот треба да побара да се направат тестови и анализи на крвта за да може да ја постави правилната дијагноза.

Воспаление на слепо црево (Апендицитис)

Воспалението на слепо црево може да започне со умерена болка во горниот абдомен, околу папокот или во целиот абдомен, а потоа да се прошири надолу. Дополнително, може да чувствувате гадење, треска, запек или дијареа. Апендицитисот не секогаш е дијагностициран веднаш, бидејќи други заболувања како Кронова болест, воспаление на карлицата, опструкција на цревата и колитис може да се манифестирааат со истите симптоми.

Хипертироидизам

Кога тироидната жлезда прекумерно го лачи хормонот тироксин, тоа го предизвикува хипертироидизмот. Ова заболување може да предизвика да се чувствувате нервозни, вознемирени или раздразливи и тоа може да изгледа како да ви е нарушено расположението. Освен овие симптоми, хипертироидизмот може да предизвика губење на тежината, брзо отчукувања на срцето или невообичаено и прекумерно потење. Овие симптоми заедно со тестовите на крвта, можат да помогнат да се постави правилната дијагноза.

Хипотироидизам

Спротивно на хипертироидизмот, состојбата хипотироидизам е предизвикана кога тироидната жлезда недоволно го лачи хормонот тироксин. Оваа состојба се манифестира со намалување на тежината, паѓање на косата, променлива столица како и поголема чувствителност на топло и студено. Овие симптоми, заедно со тестовите на крвта, можат да помогнат лекарот да дознае дали имате хипотироидизам.

Ноќна апнеа

10-sostojbi-koi-teshko-se-dijagnosticiraat_image2Ноќната апнеа е состојба којашто предизвикува нарушување на ритамот на дишењето во текот на спиењето. Луѓето што страдаат од ноќна апнеа се соочуваат со ненадејно и многу често блокирање на дишните патишта и притоа со прекинување на дишењето додека спијат. Ноќната апнеа може да предизвика да се разбудите со сува уста, воспалено грло и главоболка. Но овие симптоми, исто така, може да бидат знаци на грип, студ или други состојби. Оттука, за да се постави правилна дијагноза за оваа состојба лекарот може да препорача следење на процесот на спиење, при што ќе се евидентираат активностите на мозокот, срцевата работа, дишењето и нивото на кислород додека спиете.

Прочитајте:  Како хороскопските знаци ја поднесуваат зимата

Фибромијалгија

Не постојат тестови за дијагностицирање на фибромијалгијата – состојба којашто предизвикува болки и вкочанетост во мускулите. Всушност, за да се дијагностицира оваа болест потребно е лекарот прво да се осигура дека болките во мускулите не се предизвикано од артритис, лупус или нешто друго.

Лупус

Лупусот е заболување на имунолошкиот систем коешто предизвикува имунолошките клетки да ги напаѓаат ткивата и зглобовите. Како и некои типови на артритис и фибромијалгија, лупусот може да направи да се чувствувате уморно и нервозно. Ниту еден тест не може да покаже дека имате лупус и симптомите можат да бидат различни за секого и исто така може да се појавуваат одвреме навреме. Физичкиот преглед и лабораториските тестови можат да ги отфрлат другите состојби и тогаш вашиот лекар може да ги следи симптомите за да ви каже дали имате лупус.

Паркинсонова болест

Паркинсоновата болест е болест на нервниот систем којашто предизвикува мозочните клетки да престанат да функционираат правилно. Може да имате вкочанет врат, проблеми со рамнотежата, тресење. Но, овие симптоми, исто така, може да бидат знаци на мозочен удар, повреди на главата, Алцхајмерова болест, како и нормално стареење. Паркинсовата болест е тешка за дијагностицирање, особено во раните фази и, оттука, е потребно да се направат скенирања на мозокот и лабораториски тестови за да се елиминираат други состојби што може да помогне за поставување на дијагноза.

Мултиплекс склероза

Мултиплекс склероза е невролошко заболување којашто предизвикува имунолошкиот систем да ја напаѓа обвивката на нервните клетки (миелин) во мозокот, рбетниот мозок и оптичките нерви. Болеста на почетокот може да предизвика замор, проблеми со видот, слабост, вртоглавица, депресија и други симптоми кои, исто така, би можеле да асоцираат на голем број други состојби.


Споделете со пријателите!