kako-da-se-prevenira-hpv-infekcijata-i-shto-dokolku-e-vekje-potvrdena_image
Споделете со пријателите!

Речиси 80% од сексуално активните мажи и жени, добиваат ХПВ инфекција во некој период од нивните животи!
Човечкиот папиломен вирус (HPV — Human Papillomavirus) е најчестата сексуално пренослива инфекција која се манифестира на кожата и мукозните мембрани кај луѓето. ХПВ е толку чест што речиси 80% од сексуално активните мажи и жени, го добиваат во некој период од нивните животи. Многу е поопасен за жени отколку за мажи. Многу често инфицираните немаат никакви симптоми на вирусот.

Има околу 130 различни типови на ХПВ и иако повекето ХПВ инфекции се бенигни, предизвикувајќи брадавици на рацете, нозете, лицето и гениталиите, постојат и типови на ХПВ кои можат да предизвикаат сериозни здравствени проблеми како цервикален канцер, канцер на вагината, анален канцер па дури и канцер на грлото.

Како да се превенира ХПВ инфекцијата?

  • Со вакцинирање против ризичните типови на ХПВ (6, 11, 16 и 18), кое е ставено во календарот за вакцинација кај девојчиња на 12 годишна возраст, со што значајно се намалува опасноста од рак на грлото на матката;
  • Зголемување на имунитетот преку соодветна здрава исхрана базирана на намирници богати со Витамин Ц (цитрусни овошја и јагоди), Витамин Д (риба), храна богата со пробиотици (кефир, јогурт), храна богата со селен (бразилски ореви, печурки), мед, прополис, ехинацеа итн.
  • Употреба на презервативи при сексуален однос со што значајно се намалуваат шансите да се добие ХПВ вирусот;
  • Избегнување на сексуални односи со личност која има видливи симптоми на ХПВ – орални и генитални брадавици;
  • Редовна контрола на гинеколог, односно папаниколау тест (ПАП) се препорачува да се прави еднаш годишно.
Прочитајте:  Најдобар начин да се ослободите од стрес според вашиот хороскопски знак

Што доколку веќе имаме потврдена генитална ХПВ инфекција?

Нема конкретен лек за ХПВ инфекциите, но многу е важно да се контролира и спречи нејзината прогресија со цел да не предизвикува дополнителни проблеми. Клучот во борбата со ХПВ инфекцијата е одржување на добар имунитет што подразбира:

  • Соодветен хигиенодиететски режим кој вклучува: здрава исхрана богата со риба, овошје и зеленчук, внес на сиров морков (200г/ден), престанок со пушење и конзумација на алкохол. Исклучување на брза храна, шеќер и газирани пијалоци;
  • Примена на соодветни додатоци во исхраната за засилување на имунитетот кои во себе вклучуваат: пробиотици од типот Bacillus subtilis, витамин Ц (до 2г/ден), Цинк (10мг/ден), Витамин Е (до 800IU/ден), Витамин Д (до 800IU/ден), Коензим Q10, Селен, фолна киселина итн;
  • Контрола на стресот бидејќи ги намалува во телото т.н. natural killers клетки кои се критични за одбрана од болести;
  • Сексуални односи со презерватив се до добивање на негативен ПАП тест.

Истотака не заборавајте во редовната рутина да вклучите 2-3 посети на гинеколог годишно, при кои со направен ПАП тест ќе ја контролирате прогресијата на ХПВ инфекцијата и вашиот лекар ќе може навремено да ви препорача соодветна терапија и дополнителни совети.


Споделете со пријателите!