zimski-kolaci-za-imunitet
Споделете со пријателите!

Зимскиот период сам по себе носи слабеење на имунолошкиот систем, а со самото тоа и телото ни е повеќе изложено на настинки и голем број на вируси. Овој рецепт ќе ви помогне да го зголемите сопствениот имунитет и со тоа да станете поотпорни на заканите кои ги носи зимата.

За подготовка на доза од 4 парчиња потребно е:

  • половина чаша суво грозје
  • чаша урми без семки
  • ½ чаша гоџи бобинки
  • ½ чаша бадеми
  • ½ чаша семки од лупени тиква
  • ½ чаша кокос
  • 2 лажици ленено семе
  • 1 лажичка мелена перуанска „мака
  • ½ лажичка ванила во прав
  • ½ лажичка цимет

Горенаведените состојки се ставаат во блендер и во почетокот се мелат пополека, а потоа се зголемува брзината додека смесата не стане густа како карамела. Од добиената смеса направете топки, а потоа израмните ги во вид на колачиња. Колачите извалкајте ги во рендан кокос и во нив втиснете по еден бадем во средината. Се чуваат во фрижидер.

Напомена: Бидејќи маса е густа и пружува релативно голем отпор, треба да внимавате да не го прегреете блендерот илида не дојде  до кршење на неговите ножеви при подготовката доколку истиот не е доволно јак. Можете при мелењето рачно да промешувате по потреба или да дедадете сосема мало количество на вода.


Споделете со пријателите!