pharmenews-ve-machi-dosadnata-egzema-eve-5-soveti-od-dermatolog-koi-kje-vi-pomognat-vo-spravuvanje-istata
Споделете со пријателите!

Егзема е група на инфламаторни заболувања на кожата. Дијагнозата “егзема” вклучува голем број на различни болести меѓу кои е и атопискиот дерматит. Може да се рече дека атопискиот дерматит е најчест вид на егзема, поради што овие два збора често се користат наизменично.
Како дерматолози, ние ги разбираме предизвиците што егземата може да ги донесе во вашиот секојдневен живот. Еве ги нашите најважни совети кои ќе помогнат ефикасно да се справите со оваа состојба:

🧴 Секојдневна хидратација: тајната е да ја одржувате кожата постојано хидрирана. Користете хипоалергенски крем или лосион без мирис веднаш по капењето за да ја “запечатите” влагата. Овој едноставен чекор може значително да ја намали сувоста и чешањето. 

🚿 Одлучете се за нежна нега на кожата: изберете благи сапуни без мирис. Острите хемикалии и мириси може да ја иритираат вашата чувствителна кожа. Запомнете, нежната нега е најдобрата нега за кожа склона кон егзема.

👚 Носете ткаенини погодни за кожата: идеални се меките ткаенини кои дишат, како памукот. Избегнувајте груби, синтетички материјали кои можат да ја иритираат вашата кожа и да ги влошат симптомите.

💅 Избегнувајте чешање: чешањето може да ја влоши егземата и да доведе до инфекција. Дополнително, одржувајте ги ноктите кратки и мазни и размислете за носење ракавици навечер.

👩‍⚕️ Побарајте професионален совет: Ако вашата егзема е постојана или се влошува, ве молиме консултирајте се со нас. Можеме да прилагодиме план за лекување, вклучувајќи и лекови на рецепт доколку е потребно, за да ви помогнеме ефикасно да управувате со вашите симптоми.

Запомнете, секоја кожа е уникатна. Ако се борите со егзема, побарајте стручно лице кое ќе ви даде совети и ќе ве поддржи со персонализирана нега.  

Д-р Тихомир Цветковиќ – спец. дерматовенеролог во Дерма ПлусСкопје

Извор: https://dermaplus.mk/

Прочитајте:  ОРС - прв избор при дехидратација кај деца при дијареа и повраќање

Споделете со пријателите!