koktel-od-lubenica
Споделете со пријателите!

Во екот на летните горештини како и сезоната на лубеници, овој коктел кој се подготвува за неколку минути е вистинско освежување.

• Добро оладена лубеница
• Добро оладено бело пенливо вино
• Свежо нане

Исечете ја лубеницата на ситни коцки (големина на коцки мраз), повеќе од половина ставете ги во блендер и изблендирајте ги за да добиете сок, останатите зачувајте ги како коцки.

Во секоја чаша ставете по неколку коцки лубеница, прелејте ги со сокот од лубеница, а чашата дополнете ја со оладеното бело пенливо вино. За декорација во чашите ставете листови нане и кора од лубеница

Уживајте и освежете се во топлите летни денови !


Споделете со пријателите!