kako-da-se-sprechi-ranoto-beleenje-na-kosata_image
Споделете со пријателите!

Како да се спречи рано обелување на косата?
Структурата на човечката коса содржи супстанција одговорна за бојата – меланин. Со напредување на возраста или под влијание на некои други фактори (кои ќе ги спомнеме подолу), производството на меланин се намалува и косата постепено почнува да ја губи својата боја, белење. Количината на овој пигмент во фоликулите на косата воопшто ја одредува бојата на косата. Колку е посветла косата, толку помало е количеството меланин што го содржи, така што русата коса обелува побрзо, иако белите влакна се забележуваат многу побрзо кај темната коса.

Причини за рано обелување:

 • Наследно;
 • Нарушен метаболизам;
 • Недостаток на витамин Б;
 • Недостаток на тирозин, кој е составен дел на повеќето протеини. Затоа, за да спречите рано обелување, експертите советуваат да не се лишувате од протеинска храна долго време (пронајдете достојна замена при диети со малку протеини).
 • Неухранетост: недостаток на риба во менито, исто така овошје и зеленчук, па оттука и недостаток на минерали и витамини во организмот (калциум, железо, цинк).
 • Недостатокот на бакар доведува до ист резултат.
 • Минералите влегува во нашето тело преку некои намирници: јаткасти плодови, пченични никулци, грав, леќа, магдонос;
 • Злоупотреба на алкохол и силно кафе;
 • Продолжена изложеност на сончева светлина;
 • Стрес, силни емоционални или нервозни нарушувања;
 • Некои болести/пернициозна анемија (недостаток на витамин Б12), хипертироидизам (зголемена функција на тироидната жлезда), прогерија (предвремено стареење) и синдром на Вернер.

Процесот на посивување на косата е неповратен и случаите на враќање на природна боја се исклучително ретки и се исклучоци.

Како да се спречи рано обелување на косата?

За да се спречи рано посивување на косата, може да помогне пара-аминобензоева киселина, која е вклучена во апсорпцијата на протеините, и може да помогне во производството на еритроцити (црвени крвни клетки), кои ги снабдуваат клетките на организмот со кислород. Покрај тоа, оваа киселина го оптимизира развојот на нормална цревна микрофлора, произведувајќи фолна киселина – важен витамин за здравје и убавина.

Витамин А (каротин) е потребен за подобрување на исхраната на клетките на скалпот – ја прави косата мазна и сјајна. Витамини од групата Б и ПП (никотинска киселина) помагаат да се лекува коренот на косата и да се спречи опаѓање на косата. Се смета дека витаминот Б3 го забавува белеењето, Б2 и Б6 го подобруваат негувањето на клетките на косата и кожата, а Б5 го нормализира нивниот водно-мастен баланс.

Во источната медицина се смета дека белеењето на косата понекогаш се должи на заболувања на бубрезите. Затоа, ако сивите влакна се појавуваат премногу рано и тоа не се објаснува со генетска предиспозиција, препорачливо е да се консултирате со нефролог.

Прочитајте:  Препознајте ги знаците на алкохолизам

Главни природни начини за борба со белење на косата:

 • Земете 1-3 лажици дневно сок од магдонос, целер и или пашканат.
 • Втривање на раствор од коприви во корените.
 • Прием и триење на корените од косата со сок од цреша, кајсија, круша, зелка и кромид. Внес на витамини А, Ц, Е, и витамини од група Б, никотинска киселина, рибофлавин, фолна киселина, метианин (2 пати годишно).

Како последен совет но еденод најважните, е дека треба да се консултирате со дерматолог или трихолог за да ви препише индивидуален третман. Научниците објаснуваат дека сивата коса е резултат на природен процес на обезбојување. Ова се должи на високата содржина на водород пероксид (водород пероксид), што ги оксидира ензимите кои ја одржуваат природната боја. Ова е заклучок на меѓународна група на научници. Првата врска помеѓу белеењето и нивото на хидроген пероксид ја наоѓа британецот Џон Вуд. Јасно е дека колку е поголема содржината на водород пероксид, толку повеќе е сива косата. Ова откритие би можело да доведе до појава на средства за враќање на природната боја на косата. Но, денес единствениот начин да се ослободите од белата коса е да користите бои за коса. Повеќе за тоа како да се спречи раната сива коса.


Споделете со пријателите!