Naslov 1
Споделете со пријателите!

Доколку сакате здрав почеток на денот, а наутро не сакате да конзумирате овошје на празен стомак тогаш направете шејк. Се што ви е потребно е овошје, зеленчук и блендер.

 • Половина од цвекло
 • Целер
 • 3 големи јаболка
 • 2 големи моркови

Овој мултивитамински шејк ќе ве разбуди и ќе го стимулира прочистувањето на организмот. Цвеклото е добр за црниот дроб, јаболката се богати со растителни влакна, целерот го стимулира варењето а морковите го спречуваат задржувањето на водата во организмот.

 • 230 милилитри млеко
 • 40 грама овес
 • 1 банана
 • Јагоди (свежи или замрзнати)

Во утринската овошна мешавина додадете овесни снегулки, тие пополека ја ослободуваат енергијата во текот на варењето така што ќе ви ја намалуваат желбата за „грицкање“ помеѓу оброците.

 • 300 грама овошје (јагоди, малини, капини …)
 • Една шака грозје без семки
 • 300 милилитри ниско-масен јогурт

Грозјето се исклучително богато со растителни влакна кои ќе ве заситат истотака содржи калиум кој е добар за мускулното ткиво.

 • Банана
 • Портокал
 • Јагоди (по желба)
 • 2 лажици сладолед
 • 6 коцки чоколадо (темно или млечно)

Почастете се себеси со овој напиток пред напорниот ден! Чоколадото ќе ви го подигне расположението и нивото на енергија, а овошјето ќе ви ја даде потребната доза на витамини.


Споделете со пријателите!