zastitete-go-vidot_1
Споделете со пријателите!

Навремена и правилна грижа за здрави очи на долг рок

Леќата на окото со текот на годините ја губи еластичноста и поради тоа предметите неможе да се фокусираат и гледаат од близина. Оваа појава во офталмологијата се нарекува пресбиопија и се појавува кај луѓето во поодминати години. Иако не постои начин да се спречи оваа појава, луѓето можат многу да направат за одржување на здравјето на своите очи и да ги заштитат од слабеење. Трите најчести болести на очите се катаракта, глауком и дегенерации на очната дамка (макула).

Катаракта е болест на очите која ги погодува речиси сите луѓе над 70 годишна возраст. Настанува како последица на деградиција на протеините во внатрешноста на леќата, поради што е нарушена способноста окото да фокусира светлост и нема јасна слика. Резултат на овој процес е замаглен вид и преосетливост на светлина.

Глауком погодува околу 2% од очните сензори, а настанува од зголемување на очниот притисок поради што се оштетува оптичкиот нерв кој ја пренесува сликата од окото до мозокот.

Макула или дегенерации на очната дамка настануваат поради абнормален раст на крвните садови во централниот дел на мрежницата и ги оштетува светлосните сензори на окото и предизвикуваат губење на видот за 15%. Оваа болест е најчеста причина за слепило во западните земји.

Грижата за очите е едноставна исто како и грижата за телото. Правилната исхрана и физичката активност се само дел од здравиот начин за заштита на вашиот вид.

Треба да се да се избегнува белиот леб и шеќерот, а да се јаде овошје, зеленчук и риба. Експертите велат дека морковот е драгоцено богаство за видот поради присуство на бетакаротен, фолна киселина и витамините Ц, Б и Е. Треба да се конзумира и спанаќ, кељ, портоколи, грозје и ореви кои содржат антиоксиданти и цинк, како и риба посебно туна или лосос кои се одличен извор на омега-3 масните киселини. Оваа храна помага за намалување на ризикот од појава на дегенерациите на очната дамка и катарактата за 35% до 70%. Димот од цигарите е штетен бидејќи содржи штетни материи и токсини кои ги оштетуваат очните капилари и го развиваат процесот на катаракта.

Прочитајте:  Превенција на ХПВ инфекциите преку засилување на имунитетот

zastitete-go-vidot_2

Физичката активност исто така влијае за добриот вид, се препорачува најмалку три пати во неделата планинарење, пливање или аеробик бидејќи го намалуваат очниот притисок и појавата на глауком.


Споделете со пријателите!