smudi-jabolko spanjak
Споделете со пријателите!

Нашите тела имаат потреба од свежо овошје и зеленчук. Пролетта е период кога свежото овошје и зеленчук ни се на дофат па затоа почнете го денот со свежо цедено „смуди“ (цедено овошје / зеленчук), и нема да имате желба за брза и нездрава храна.

Смуди е хранлив густ сок од овошје, зеленчук, полн со витамини. Тој е едноставен да се направи, а се што ви е потребно се свежи состојки и малку имагинација.

Тука ви го даваме рецептот за зелено смуди со спанаќ и јаболко.

• 1 дл кокосова вода (може да се замени со 100 % сок од јаболко)
• Сок од еден лимон
• 1 рака парчиња ананас (може да биде конзервирана)
• 1 јаболко, исечено на парчиња
• 1 рака свежи листови спанаќ
• 1/2 лажичка мака во прав (не е задолжително, но влегува во редот на супер храна и го има во продавниците за здрава храна)

Ставете ги сите состојки во блендер и изблендирајте ги. Ви препорачуваме предходно да го замрзнете ананасот, како подолго би уживале во свежината на вкусниот и хранлив сок.

Најдобро е да се пие наутро.


Споделете со пријателите!