visok-testosteron-kaj-zheni-prirodni-metodi-za-namaluvanje-na-istiot_image
Споделете со пријателите!

Како да се обидете да ги балансирате нивоата на природен начин.
Хормоналната рамнотежа е многу важна за доброто здравје на жените. Во женското тело не постојат само женски, туку и машки хормони или таканаречени андрогени. Тестостеронот е машки полов хормон кој е присутен во женското тело и е вклучен во синтезата на естрогенот.

Постојат различни причини за појава на покачени нивоа на тестостерон во женското тело. Еден од најпопуларните е синдромот на полицистични јајници, кој влијае на многу жени. Синдромот на полицистични јајници обично е придружен со инсулинска резистенција, акни, прекумерна тежина, проблеми со нивото на естроген и прогестерон.

Начинот на живот и исхраната исто така можат да влијаат на полицистичните јајници и нивото на тестостерон во крвта. За да се обидете да го намалите нивото на тестостерон, можете да се обидете да направите некои промени во вашата исхрана и физичка активност, како и да додадете некои природни лекови во вашата исхрана.

Омега-3 масните киселини се исклучително важни за функцијата на ендокриниот систем и правилниот метаболизам. Редовното внесување на додатоци на омега-3, како и потрошувачката на храна богата со овие полинезаситени масти има корисен ефект врз контролата на полицистичните јајници, синтезата на хормони и нормализацијата на менструацијата. Богати со омега-3 извори се мрсна риба, ленено семе, морски плодови, ореви, чиа, жолчка од јајце, зелен лиснат зеленчук.

Чај од нане освен што помага да се смират гастроинтестиналните проблеми, нането е ефикасно и во балансирање на нивото на тестостерон во женското тело. Пијте 2-3 чаши чај од нане на ден или земајте додатоци од нане. Дневниот внес на корисна билка помага да се намалат андрогените и да се балансираат хормоните во женското тело. Нането има корисен ефект и врз нервниот систем, го смирува и го намалува стресот.

„Бадемите и оревите се многу корисни ореви со фантастични хормонски својства.“

Бадемите и оревите се многу корисни ореви со фантастични хормонски својства. Тие имаат позитивен ефект врз тестостеронот, нормализирајќи ги неговите вредности и помагајќи да се подобри хормоналната рамнотежа кај другите полови хормони. Студија на истражувачи од Универзитетот во Калифорнија покажува дека оревите го зголемуваат нивото на врзувачкиот протеин глобулин (играјќи улога на хормон), додека бадемите го намалуваат нивото на слободни андрогени хормони. Функцијата на глобулин е да се поврзе со слободниот тестостерон, со што се намалуваат неговите нивоа во крвта.

Прочитајте:  Колку здравите навики се здрави

Лененото семе е богат извор на омега-3 масни киселини. Тој е исклучително богат со растителни влакна и аминокиселини. Сите овие супстанции се од голема важност за рамнотежата на хормоните во организмот. Лененото семе е еден од најдобрите додатоци, балансира високо ниво на тестостерон и други андрогени во женското тело. Го намалува лошиот холестерол, помага во контролата на шеќерот во крвта, добар е за кардиоваскуларниот систем и придонесува во борбата против дебелината.

* Написот е само за информации и не ја заменува консултацијата со лекар.


Споделете со пријателите!