tehniki-i-prirodni-lekovi-koi-pomagaat-pri-srcebienje_image
Споделете со пријателите!

Прескокнувањето на срцето е абнормална активност на срцето што се чувствува како силен или премногу брз пулс

Срцебиењето (тахикардија) може да се класифицира според:

  • Локацијата на изворот – атријална, вентрикуларна, атриовентрикуларна (АВ).
  • Фреквенцијата – единечни или неколку удири групирани во неколку серии.
  • Ритамот – дали отчукувањата се ритмички или неправилни и дали се продолжени или сами прекунуваат (самоограничувачки).

Може да се појави во комбинација со други симптоми како што се тежина во градите или грлото, останување без здив, гадење, потење. Понекогаш чукањето на срцето се чувствува во грлото или вратот. Со брзото отчукувања на срцето, крвниот притисок може да се намали нагло и да предизвика вртоглавица или несвестица, со или без губење на свеста, во зависност од специфичната причина за абнормалното чукање на срцето.

Ако е придружено со непријатност или болка во пределот на градниот кош, губење на свеста, останување без здив или вртоглавица, веднаш побарајте лекарска помош, бидејќи овие може да бидат знаци на сериозен проблем.

Фактори на ризик за нејзино појавување што можат да се контролираат вклучуваат висок крвен притисок, висок холестерол и дијабетес, како и пушење.

Во присуство на палпитации, се препорачува да се избегнуваат кофеин, алкохол и некои лекови за симптоми на настинка и грип (особено оние кои содржат псевдоефедрин), стимуланси и други.

Техники и практики за спречување на палпитации

„Кога ќе почувствувате нерамномерен пулс, седнете и веднаш подигнете ги нозете.“

Веднаш штом ќе почувствувате нерамномерен пулс, седнете и подигнете ги нозете на потпора (стол, клупа, маса). Дишете полека и длабоко, така што абдоменот се опушта и се шири со секое вдишување. Ако се фокусирате на бавно и стабилно дишење, срцето може веднаш да се врати во нормалниот ритам. Ако чукањето на срцето продолжи, направете го таканаречениот маневар на Валсалва: затворете го носот и затворете ја устата, и тогаш обидете се да издишите.

Бидејќи нема да можете (бидејќи устата и носот се затворени), воздухот е принуден да оди надолу, слично како да го туркате бебето при раѓање или туркате нешто тешко. Моменталното зголемување на притисокот во градите може да помогне да се врати нормалниот ритам на срцето.

Насилна кашлица

Овој метод го има ефектот како маневрот на Валсалва, кашлањето го зголемува притисокот во градите.

Понекогаш едно единствено изненадно кашлање е доволно за да се врати срцевиот ритам.

Голтка вода

Испијте неколку голтки ладна вода. Точниот механизам на дејствување на овој метод сè уште не е разјаснет, но некои луѓе добиваат моментални резултати. Една теорија е дека проголтаната вода предизвикува срцето да се потисне од хранопроводот, а токму тоа го средува ритамот. Алтернативно, прскајте го лицето со ледена вода. Моменталниот шок може да биде доволен за да се добие посакуваниот резултат.

Спијте доволно и редовно и избегнувајте стре, за повеќето случаи на палпитации, виновен е стресот.

Всушност, палпитациите се начин за телото да предупреди дека нивото на стрес на вашето тело е зголемено. Затоа, обезбедете си најмалку 30 минути на ден, време во кое ќе ги опуштите вашето тело и ум.

Прочитајте:  Светска недела на доењето

Билки и природни производи кои може да се корисни при палпитации на срцето

Сок од грозје

Грозјето е одличен плод за срцето. Пиењето две чаши сок од грозје на ден значително ќе ја намали инциденцата на палпитации.

Гуава

Исечете добро зрело гуава овошје и изедете го наутро на празен стомак. Плодот е особено корисен за оние кои страдаат од анемија и анксиозност.

Лимон и мед

Земете чаша топла вода и исцедете половина лимон во неа. Додадете лажичка мед и добро измешајте. Пијте секоја вечер пред спиење.

Коријандер, анасон и мед

Земете 2 лажички прашок од коријандер, додадете две лажици анасон во прав и една лажичка мед. Добро измешајте и земете околу 5 грама смеса после секој оброк.

Лута црвена пиперка

Чили пипер е една од најкорисните билки во светот. Има голем број здравствени придобивки и е одлична билка за циркулаторниот систем бидејќи го спречува згрутчувањето на крвта, ги чисти крвните садови и ја подобрува циркулацијата на крвта. Помага при одржување на правилен ритам на срцето и е во состојба да ги потисне некои форми на срцев удар.

Сок од јачмен

Можете да направите хранлив пијалок од прашок од тревата на јачмен. Сокот од јачмен е исклучително богат со витамини, минерали, аминокиселини, антиоксиданти, активни ензими, протеини и хлорофил.

Ако започнете да пиете чаша сок од прав од јачмен секој ден, ќе забележите зголемување на енергијата, подобрување на кожата, косата и ноктите.

Пред сè, сокот од трева од јачмен е многу ефикасен во лекувањето на палпитациите.

Рејши печурки

Голем број на студии докажуваат дека печурките од Реиши се многу полезни за кардиоваскуларниот систем. Тие го регулираат протокот на крв, го намалуваат холестеролот и крвниот притисок. Екстрактот од печурки „Реиши“ широко се користи за лекување на аритмија.

Чајот од од нане може да помогне во потиснување на неправилниот ритам на срцето. Чаша чај од нане може да помогне во одржување на вашиот дигестивен систем здрав и на тој начин да го подобри срцевиот ритам, особено во текот на ноќта.

Маточина

Маточината може да биде корисна при палпитации поради релаксација на срцевите мускули. Додадете две лажици сок од лимон во чаша чај од маточина. Пијте полека за да ја ослободите срцевата напнатост.


Споделете со пријателите!