sveza-meksikanska-salata
Споделете со пријателите!

Салата идеална за зимски денови
sveza-meksikanska-salata-1Оваа салата е свежа и крцкава и одлична во зима, кога доматите имаат вкус на пластика. Рецептот е од Џејми Оливер. Сигурно ја забележавте чудната конусна зелена зелка. Таа може да се најде во подобро снабдени супермаркети и има ист вкус како нормална округла зелка. Најдобро е зелката да се изренда или исече на тенки парчиња, иако како што гледате од фотографијата, парчињата можат да бидат и покрупни.
 
  • пола зелена зелка;
  • пола црвена зелка;
  • пола кромид;
  • 2 моркови;
  • околу 10 ротквици;
  • 1 лута пиперка;
  • 1 китка свеж кориандер;
  • сок од 2 зелени или обични лимони;
  • маслиново масло;
  • сол.

Ситно изрендајте ја зелката, и на тенки листови исечете ги морковите, ротквиците и кромидот. Ситно исецкајте ги кориандерот и лутата пиперка. Измешајте ги сите состојки, ставајќи само половина од количината кромид и пиперка. Измешајте ја салатата со малку маслиново масло, сокот од лимоните и посолете ја. Пробајте за вкус и доколку е потребно, додајте ги остатокот кромид и лута пиперка, и уживајте! 

* рецептите со во целост превземени од ситно сецкано


Споделете со пријателите!