sos-od-grav_image
Споделете со пријателите!

Ладен сос кој ќе му даде совршен вкус на месото
Овој сос многу  добро одговара со печено месо, особено со ребрата со црвено вино, или пак, како макало за чипс.

  • 1 лукче (или 2-3, според вкусот);
  • магдонос;
  • 1 шолја сварен и исцеден грав, (зачувајте малку од течноста);
  • 1 лажица сок од лимон, (но не е неопходно доколку немате);
  • 2 лажици павлака;
  • 1 лажичка табаско сос или самбал (нешто луто);
  • 1/4 лажичка сол;
  • бибер. 

Сите наброени состојки, заедно ставете ги во блендер, додадете малку течност од гравот,  но сосем малку и убаво изблендирајте сè додека смесата не се соедини.

Овој сос се послужува ладен. 

* рецептите со во целост превземени од ситно сецкано


Споделете со пријателите!