pet-raboti-sto-ne pravat-umorni
Споделете со пријателите!

Вашиот замор може да е предизвикан од еден од овие „цицачи“ на енергија

Дехидрација

Се покажува дека дури и умерена дехидрација (што резултира со губење на 3 отсто од вашата телесна тежина) може да направи да чувствувате ментална слабост и хаос со вашата концентрација. Следниот пат кога ќе се чувствувате зашеметено, не претпоставувајте веднаш дека ви е потребна храна. Напијте се чаша или две вода.

Мобилни телефони

Проверка на вашиот мобилен пред спиење ја засилува на активноста на мозокот, што го прави потешко да се исклучи. Освен тоа, вештачки сина светлина на било кој електронски „gadget“ може да ги потисне хормонот за спиење мелатонин. Анкета од 2011 на Националната фондација за спиење покажува дека 20 отсто од луѓето на возраст од 19 до 29 години се будат на телефонски повик, СМС или e-mail барем неколку ноќи во текот на неделата. Совет: Исклучете ги пред спиење.

Лекарства

Многу лекарства имаат скриен ефект на кој предизвикува намалување на енергијата. Главни помеѓу нив се некои видови на антидепресиви како и бета-блокатори кои се користат за лекување на мигрена или лекување на висок крвен притисок. Ако започнете со нови лекарства и се чувствувате по-летаргично од вообичаено, посетете го вашиот лекар за алтернативни лекарства. (Доколку нема замена, земајте ја вашата доза пред спиење.)

Претерано вежбање

Вежбатњето го потиснува хормонот на стрес кортизол, но сепак, продолженото потење, како на пример: трчањето повеќе од 30 минути всушност може да го зголеми излачувањето на кортизолот. Циркуларното вежбање, кратки интервали на интензивен физички напор, во комбинација тренинг за зголемување на силата (боди-билдинг и движења со телесната тежина) помага да се контролира излачувањето на кортизолот.

Прочитајте:  Ефектот на странски акцент [ВИДЕО]

Недостаток на железо

Железото го пренесува кислородот низ вашето тело и ги отстранува токсините од вашите клетки. Ако не внесувате околу 18 милиграми на ден, вашето тело се бори да функционира нормално и може да се чувствувате уморно. Ниско ниво на железо во вашата исхрана може да предизвика дефицит на железо или анемија. Ако се чувствувате слабо, консултирајте го вашиот лекар за едноставен тест на крвта за да види дали ви се потребни додатоци.


Споделете со пријателите!