krambl-kolache-so-kapini_image1
Споделете со пријателите!

Направете вкусно крцкаво колаче со овошје
Ова колаче случајно е направено со капини, бидејќи се нашле во замрзнувачот, но кое сигурно би било исто толку вкусно и со други пролетни или летни овошја, свежи или замрзнати. Изборот е ваш и бидете сигурни дека нека да погрешите без оглед за какво овошје ќе се одлучите да додадете. 

  • 200 г сенаменско брашно;
  • ¼ шолја сончогледово масло;
  • 1 лажица мед;
  • 1 лажица путер од какао;
  • 1 кесичка ванила;
  • 1 лажиче прашок за пециво;
  • 40-50 г ’ржани снегулки.

Ставете ги сите состојки, освен снегулките, во сецко и пуштете го да врти додека сé не се измеша убаво. Путерот од какао на собна температура е во цврста состојба. Искршете го на поситни парчиња и ставете го во сецкото да се сомеле и измеша со другите состојки. Мешавината ќе биде сува и како ронки, ама ако ја притиснете, се лепи. Додајте ги ’ржаните снегулки и промешајте со лажица или со рака. Притиснете го тестото на дното од тавче со димензии отприлика 30 х 17 cm, намачкано со малку масло или путер.

Ставете го колачето да се пече во рерна загреана на 175°C околу 30-35 минути, додека површината не се зарумени. Рецептот е прилагоден од тука.

* рецептите со во целост преземени од ситно сецкано


Споделете со пријателите!