19-ti-olimpiski-zlaten-medal-za-majkl-felps_image
Споделете со пријателите!

Мајкл Фелпс, најтрофејниот олимпиец на сите времиња, доби уште еден златен медал
Мајкл Фелпс, вчера во Рио, го освои својот 19-ти златен медал. Ова злато е неговиот 23-ти медал. Тој има освоено 19 златни, 2 сребрени и 2 бронзени медали. Исплива со време од 3 минути, 9 секунди и 92 стотинки. Ова значи дека Фелпс се враќа во голем стил, подготвен да пишува историја во Рио.

Овој врвен спортист, освен стекната слава заради неговиот голем спортски успех, познат е и по многу скандали поврзани со користење опијати, марихуана и бурен животен стил. Исто така, за него е специфично неговото дневно мени. Во 2008 година, тој изјави дека внесува околу 12 000 калории дневно, податок кој одекна во медиумите. Во последното негово интервју дадено пред Олимпијадата, тој кажува дека веќе не внесува толку калории и се труди да прави поздрави избори кога станува збор за исхраната. Исто така, тој целосно го исфрли алкохолот. Фелпс неодамна стана татко, па неговите позитивни животни промени сеи резултат и на неговото татковство.


Споделете со пријателите!