sladoled-slatko-od-smokvi-orevi_image
Споделете со пријателите!

Смоквите се веќе на пазарите…

Сладолед без јајца, кој не е толку кремаст колку што го посакуваме, ама сепак вкусен. Со свежи смокви од пазар, идеална комбинација.

  • 2 шољи млеко;
  • 4 лажички нишесте;
  • 1 1⁄4 шоља слатка павлака;
  • 2⁄3 шоља шеќер;
  • 3 лажици кремсир.

Помешајте 1⁄4 шоља млеко со нишестето, загрејте го останатото млеко со слатката павлака и шеќерот додека не зоврие, додајте го нишестето и мешајте додека смесата не се згусне. Сипете околу 1⁄4 шоља од жешкото млеко врз кремсирот, промешајте, па додајте го останатото млеко. Измешајте убаво и префрлете ја смесата во сад со капак и замрзнете ја.

Оревите може да ги тостирате во суво тавче на рингла. Може и да се потпечат кратко во рерна, само треба да се внимавате, многу бргу можат да загорат.

* рецептите со во целост преземени од ситно сецкано


Споделете со пријателите!