krem-supa-od-grashok_image
Споделете со пријателите!

Супа која може да ја исркаме дирекно од фрижидер…

Една ваква супа е баш за вакво топло време. Кратко се готви, а потоа е вкусна и топла, веднаш послужена, а и ладна, откако ќе отстои во фрижидер.

  • 1 кромид, не многу ситно исецкан;
  • 500-600 g грашок, замрзнат;
  • пола целер;
  • 2 гранчиња со листови целер;
  • 1 l вода;
  • 1 лажичка сол;
  • 1 лукче, истолчено.

Испржете го на кратко кромидот, додајте ги грашокот, целерот со гранчињата и водата и оставете ги да се варат на средно тивко додека грашокот не омекне, 10-20 минути, а потоа додајте ја солта и лукчето.

Изблендирајте ја супата. Убава е и веднаш, топла, а и ладна, од фрижидер. Одлична е комбинацијата со козјо кисело млеко и солена гранола.

* рецептите со во целост преземени од ситно сецкано


Споделете со пријателите!