kolache-so-svezhi-brusnici_image
Споделете со пријателите!

Колаче е секогаш добра идеја и одличен десерт а дотолку подобро ако има и свежо овошје во него 

Роколку употребите вишни или сливи. Секако, доколку се одлучите за овошје кое што е поблаго, ставете помалку шеќер од напишаната мерка. 

  • 142 г путер;
  • 1 ½ шолја свежи брусници;
  • ⅓ шолја исецкани бадеми или ореви или други јаткасти плодови по ваш избор;
  • 300 г светло кафеав шеќер;
  • 156 г интегрално брашно;
  • 2 јајца;
  • 1 лажиче екстракт од ванила. 

Растопете го путерот во тенџерче на многу тивок оган и продолжете да го загревате додека не добие светло кафеава боја, како карамел. Вака прегреаниот путер има многу интересен вкус. Бидете во близина додека се загрева путерот, многу брзо може да загори. Тргнете го путерот на страна и оставете го да се олади. Намачкајте квадратно тавче со страна од 22 см (или некое со слични димензии) со 1 лажица од стопениот путер.

Помешајте ги брусниците, бадемите и ½ шолја шеќер и истурете ги во тавчето.

Ставете ги во голема вангла брашното, останатиот шеќер, путерот, јајцата и ванилата и измешајте. Распоредете го тестото рамномерно врз брусниците, посипете го со малку кафеав шеќер и ставете го колачето да се пече во рерна загреана на 180°C, од 35 до 55 минути (во оригиналниот рецепт пишува 55 – 65 минути, но може да биде готово и за побрзо време, затоа проверете после 35 минути). Оставете го колачето да се олади пред да го исечете. Убавината на овој рецепт е дека следниот ден е дури уште поубаво.

* рецептите со во целост преземени од ситно сецкано


Споделете со пријателите!