zapocnete-go-letoto-so-domasen-sladoled_1
Споделете со пријателите!

Се приготвува брзо, а се јаде уште побрзо! Уживајте во летото
Сите знаеме дека сладоледот е десерт кој не освежува во летото, па зошто тогаш да не си го подготвиме сами? За сите љубители на банани ова е брз и едноставен рецепт, кој што одлично се наоѓа во ситуации кога незнаеме како да ги искористиме бананите кои веќе подолго време ни стојат дома. 

• Две банани (исечете ги на тенки парчиња)
• Половина чаша замрзнати јагоди (исецкани)
• Две лажици слатка павлака
• Половина лажичка екстракт од ванила
• Две лажици слатко од јагоди

Едноставен за приготвување, во блендер измешајте ги јагодите и бананите, потоа додадете ја павлаката и екстрактот од ванила и мешајте додека смесата не се изедначи. Добиената смеса ставете ја во замрзнувач најмалку половина час да добие цврста и конзистентна целина. Сладоледот послужете го во замрзната (испотена) чаша и декорирајте со бисквита и прелив од слатко од јагоди.

zapocnete-go-letoto-so-domasen-sladoled_2
Домашен сладолед

 

Нутритивни факти – по порција:

– Калории по порција: 210

– Масти по порција: 9 gr.

– Јаглехидрати по порција: 16 gr.

 

 

 


Споделете со пријателите!