sutlijash-so-i-bez-portokal-limon_image
Споделете со пријателите!

Два начина за приготвување сутлијаш

Еден класичен, многу вкусен и кремаст, а другиот се надоврзува на класичниот, но е со малку поразличен вкус, со портокал и лимон, но и уште покремаст.

  • 1 шоља ориз;
  • 1 l млеко за варење;
  • 5-6 лажици шеќер;
  • 1/4 шоља хопла;
  • 1 кесичка ванилин шеќер;
  • цимет за посипување.
Класичниот рецепт:

Ставете го оризот во големо тенџере со малку вода, колку едвај да го покрие и мешајте со дрвена лажица додека водата не зоврие. Потоа сипете го млекото и пола од шеќерот и оставете го сутлијашот да се вари на тивко, со повремено мешање додека оризот не се свари убаво и не го впие целото млеко. На пола од варењето ставете го и останатиот шеќер, а при крај ванилиниот шеќер.

Рецептот со портокал и лимон:

Овој сутлијаш се подготвува исто како и првиот, само што откако ќе се стави млекото, се става и рендана кора од еден портокал и еден лимон и при крајот на варењето, освен ванилин шеќер, му се додава и 1/4 шоља хопла.
sutlijash-so-i-bez-portokal-limon_image1

Сервирајте го во садови кои ви изгледаат најпримамливи, и посипете го со цимет.

* рецептите со во целост преземени од ситно сецкано


Споделете со пријателите!