sok-od-lubenica-portokal_image
Споделете со пријателите!

Пијалак за да се освежите на високите температури

На овие температури сигурно не ви се стои покрај шпорет и не ви се готви, затоа еве еден освежителен пијалок од лубеница и портокал

  • парче лубеница од 2 kg;
  • 1 – 2 портокала, исцедени. 

Лубеницата исечете ја на парчиња, извадете ги семките колку можете и сомелете ја во сецко или блендер, може и рачно со вилушка. Извадете ги останатите семки, помешајте ја со сокот од портокал и ставете го ова во фрижидер да се разлади.

Ваквиот сок е прилично концентриран, па кога ќе сакате да го пиете прво ставете многу мраз во голема чаша, наполнете ја до пола со сок и дополнете ја со газирана или негазирана вода. Бидејќи следи викенд забавате е поубава и ако се додаде малку џин.

* рецептите со во целост преземени од ситно сецкано


Споделете со пријателите!