salata-od-makaroni_image
Споделете со пријателите!

За оваа салата можете да бидете и сам свој креатор…

Се разбира дека салата со макарони може да се направи со сé и сéшто, но ваква комбинација од додатоци ја прави самата салата сочна, но не ни удавена во прелив..

 • 2 – 3 шољи сварени ситни макарончиња;
 • 2 – 3 лажици кисела павлака;
 • 1 лажичка солени марокански лимони, изблендирани;
 • 1 лажичка сенф;
 • сол, бибер;
 • неколку лажици пченка;
 • 1 – 2 црвени печени пиперки;
 • 2 – 3 кисели краставички;
 • 1 младо лукче;
 • печурки испржени со кромид и сол, бибер и свежа мајчина душица;
 • свеж магдонос.

Прво макароните измешајте ги со павлаката, сенфот, солените лимони (или малку сок од лимон) и сол и бибер по вкус, а потоа додајте ги другите состојки, ситно исецкани. Може да користите и замрзната пченка, која е доволно само да се прелие со врела вода за да се одмрзне.

* рецептите со во целост преземени од ситно сецкано


Споделете со пријателите!