Tema_2_helicobakter
Споделете со пријателите!

Се проценува дека со H.Pilory се заразени повеќе од 50% од возрасната популација во развиените земји, односно 80% до 90% од населението во земјите во развој. Заболени лица може да се развијат гастритис, гастричен или дуоденален улкус, аденокарцином на желудник или не-Хочкинов гастричен лимфом.

На вашите прашањата еднаш неделно ќе одговара д-р Билјана Петковска Огњанова

Правно оградување: Дадениот стручен совет од страна на лекар специјалист како одговор на вашето прашање поставено на „Прашај лекар“, не ја заменува посетата на матичен лекар доколку е нарушена здравствената состојба. Презентираните совети нудат основни информации и насоки кон лицата засегнати од одреден здравствен проблем, со цел, полесно да ја презентираат својата медицинска состојба на својот лекар за да им се овозможи соодветен професионален здравствен третман.


Споделете со пријателите!

ваше прашање (18)

 • Koja e najrana vozrast na koja moze da se pojavi H.pilory, koi se simptomite i kako nastanuva zarazata so H.pilory?

  • Д-р Билјана Петковска Огњанова
   Д-р Билјана Петковска Огњанова Одговори

   Helicobacter Pylori e gram negativna bakterija koja ima flageli (racinja) so koi se zakacuva na ligavicata na zeludnikot kade sto so svoite enzimi pravi ostetuvanja I vospalenie na zeludnikot. Decata osobeno imaat zgolemen rizik od infekcija so soevi na Helicobacter, a moze da se prenese so direkten kontakt od zarazeni lica preku plunka, po fekalen pat so necisti race, preku hrana I pijalok. Njacesti infekcii se pojavuvaat kaj pretrupani semejstva kade veke ima zarazeno lice, nedostatok na topla voda I higiena. Zabolenoto lice razviva gastrit, cir na zeldunik I dvanaestpalacno crevo, adenokarcinom Ili gastricen limfom. Se procenuva deka 30-50% od vozrasnata populacija ima infekcija od Helicobacter. Za sreka moze da se izlekuva I da se iskorenat patogenite soevi na Helicobacter za sto postoi kombinirana terapija so dva ili tri antibiotika, inhibitor na protonska pumpa I Pylopass koj koagregira so Helicobacter-ot po princip “kluc na brava”, go deaktivira bez da vlijae na ostanatite komezalni (dobri) bakterii vo sistemot za varenje.

 • почитувани,пред десетина години имав хеликобактер ,пиев тројна терапија и симптомите ми се повлекоа.Сега имамм многу осетлив желудник ме боли од секаква зацинета храна,од јаболко,лимун,млеко на гладно и секој ден имам киселини…без ранитал не можам да заспијам.Какви испитуванња би требало да се направат ??Ви благодарам

  • Д-р Билјана Петковска Огњанова
   Д-р Билјана Петковска Огњанова Одговори

   Pocituvana Dafina, napravete kontrola na helicobacterot I dokolku povtorno e pozitiven treba da se povtori lekuvanjeto. Se preporacuva da napravite urea izdisan test za sledenje na rezultatot od lekuvanjeto, no ne isklucuvam I gastroskopija kako dijagnosticka metoda. Za namaluvanje na subjektivnite simptomi, pocnete da koristite dobri bakterii kako Lactobacilus reuteri koi uspesno se spravuvaat so losite bakterii vo zeludnikot I crevata so sto se vrakja ramnotezata vo zeludnikot I crevata I se normalizira digestijata.

 • Почитувана Докторка, имам 33години, веќе подолг период имам киселини речиси после секој оброк, како и после неколку чашки вино. Пробав се: ранитал, омепразол, гастрогард, сода бикарбона ништо…само моментално подбрување. Прочитав дека хеликобактер може да предизвика киселини и чир? Какви испитувања да направам и што да користам понатаму?

  • Д-р Билјана Петковска Огњанова
   Д-р Билјана Петковска Огњанова Одговори

   Pocituvan Miroslav, regulirajte ja ishranata, izbegnuvajte zacineta I konzervirana hrana, premnogu zeska Ili studena, jaki caevi ili alkohol. Helicobacter infekcija e najcesta pricina za Vasite simptomi. Vasiot maticen doctor ke ve upati da napravite analiza na krv I feces za detekcija na helicobacter I zavisno od rezultatite ke Vi propise terapija za eradikacija na bakterijata, a sekako vednas mozete da zapocnete so kombinacija od probiotici I Pylopass so sto ke gi namalite tegobite koi sto sega gi imate.

 • имам покачена киселина поодамна, првпат ми направија ртг скопија со каша уште пред 50 години и од тогаш ми најдоа груб релјеф и гастрит. Пред 20 години имав некој мал наод на хеликобактер , мислам беше 30% од дозволеното, па матичниот ми препиша терапија од 10 дена но по 3 дена ја прекинав бидејќи не можев да ги издржам силните киселини, т.е. веројатно имам реактивен гастрит па освен ланзулот другите лекови ми предизвикуваат посилна киселина.
  Прашањето околу хелико бактер ми е во врска со еден напис кој излезе на порталот Плива здравље пред 6-7 години, наводно британските научници препорачувале ДА НЕ СЕ ЛЕЧИ хеликобактер ако не е во сериозна форма, дали се мислело на некоја резистенција или нешто друго . не знам, но тој напис бргу е ТРГНАТ . Исто така имаше и во наши, мк медиуми, дека е откриена супстанца во смола на некое дрво од грчки острови која ефикасно ќе го лечи хеликобактерот, но треба 8 години да се развие лекот… од тогаш помина може 10 години ама абер нема. Инаку задниве 10-на години имам направено неколку крви тестови и немам хеликобактер. Гастритот го контролирам со 1/2 рупурут навечер, а Ланзул од 15 земам само по потреба, кога имав мака, последен пат минатата есен.
  Од 2000 до 2014 година земав речиси секоја вечер по 1 држеја белергамин ( со атропа беладона) но тој е укинат 2014 и од Софарма, па во Европа нема таков лек, последните резерви ги продаваат во Германија по 25 до 39 евра кутивче што инаку чинеше 1.2 лева. За среќа пред укинувањето на лекот го намалував постепено, така да не го прекинав одеднаш, а што е опасно.

  • Д-р Билјана Петковска Огњанова
   Д-р Билјана Петковска Огњанова Одговори

   Почитуван Димитар, проблематиката со Хеликобактер е актуелна веќе 3 децении и засега се покажа како многу тешка бактерија за ерадикација. Во овој период беа актуелни повеќе доктрини за терапија но би се фокусирале на моменталните (најновите препораки):

   1. Присуството на Хеликобактер кај популацијата е многу раширено (околу 80% во земји во развој). Нетретиран хеликобактер може да биде причинител на гастрит, чир, лимфоми па дури и карцином на желудник.
   2. Поврзаност помеѓу гастритот и Хеликобактер е присутна во огромен процент.
   3. Пациенти кои имаат гастрит или чир кај кои е утврден хеликобактер задолжително се третираат во насока на ерадикација на Хеликобактер. Без третман на Хеликобактер останатата терапија која ја користите (антациди, ИПП) е само симптоматска и него решава проблемот.
   4. Потврдена терапија е тројна/четворна антибиотска терапија + ИПП во период од 14 дена. Со оглед на тоа што користење на ваква силна антибиотска терапија во голем процент предизвикува стомачни тегоби (поради нарушување на цревна микрофлора) се препорачува паралелно внесување на пробиотици (најдобро комбинирани со пребиотици, цинк и витамин Б6). Пробиотиците треба да се внесат 3 часа пред/после употреба на антибиотик.

   Покрај ова одредени пробиотски препарати како HELICOBalans имаат способност да се врзуваат со Хеликобактер и да го отстрануваат од организмот со што се намалува неговата концентрација, се подобруваат симптомите а ако се користи заедно со тројна/четворна антибиотска терапија + ИПП значајно го зголемува процентот на успешност на терапијата.

 • Kako prvo bi sakala da prasam vo vrska so bolkite vo zeludnikot i so naduenosta na stomakot stom jadam nesto
  Kako vtoro da kazam deka sum anoreksicna , se boram so apetitot edvaj ama i bolkite me macat cat pat.. si napraviv ispituvanje, nemam nisto ni bakterija ni nisto
  Pa neznam sto treba da pravam ..
  Fala Vi na razbiranjeto

  • Д-р Билјана Петковска Огњанова
   Д-р Билјана Петковска Огњанова Одговори

   Почитувана Сандра,

   Вашите потешкотии мора да бидат внимателно анализирани, особено што, за жал немам податок која е Вашата возраст и колку време ги имате потешкотиите, и дали сте консултирале доктор предходно.

   Претпоставувам дека бактеријата која сте ја проверле е ХеликоБактер пилори, и таа била негативна.

   Болките во желудникот, чувството нанадуеност исто така можат да бидат предизвикани од одредени состојби кои се поврзани и со жолчното кесе, како на пример камчиња, или густа тиња, понекогаш и неговото несоодветното празнење при земање на храна.. Во Вашето обреќање немам податок кои испитувања ги имате направено и дали е ехо на стомак едно од нив. Секако добро би било да се обрне внимание и на желудникот.

   Но не може ни да се занемари податокот кој го дадовте, дека имате анорексија. Пристапот на лекување побарува заедничка работа на координиран тим од доктори кои координирано би се погрижиле за Вашето здравје, поради тоа би Ви препорачала секако да дојдете на Клиниката за Гастроентерохепатологија како би се обиделе да Ви помогнеме

 • Zdravo jas sum. Imal h.piloro bakterija 2.90 sum pijel trojna terapija no se pocutvuvam sega mnogu podobro i sea so trebe da pravam sea sum ja zavrsil terapijata pred 10 13 dena sea pijam samo na gladno nolpaza *zipandola …. ama.se custvuvam mnogu dobro si jadam nemam nikakvi problemi vo hranata

  • Д-р Билјана Петковска Огњанова
   Д-р Билјана Петковска Огњанова Одговори

   Одлично штом од примената на терапијата се чувстувавте подобро. Ако добро разбрав по завршување на терапијата пред одприлика две недели, сте продолжиле само со таблети нолпаза. Не е лошо паралелно доколку не сте биле советувани од лекар, да вклучите и пробиотик (на пример капсули хеликобаланс) во наредните 2 недели, во најмала рака за спречување на појава на несакани ефекти од антибиотската терапија. По правило целата терапија трае еден месец, што значи од почеток на тројната терапија во која има нолпаза, овој лек треба да се зема месец дена вкупно. Кога ќе заврши овој период, пожелно е да ја намалите неговата доза доколку во моментов земате 40 мг. Ова значи да продолжите со таблети нолпаза (зипантола) 20 мг уште месец дена во тек на вториот месец, а потоа да земате таблети фамосан од 40 мг месец дена. Ова е пожелно со цел да се избегне појавата на ткн феномен на повратна хиперсекреција со појава на киселни заради нагло прекинување на терапијата со нолпаза. Натаму важно е да направите и контрола на успешноста на спроведената терапија за хеликобактер пилори, а за тоа е потребно да имате пауза од месец дена од лекови како што е нолпазата и 2 недели пауза од последно испеин антибиотик. Затоа контролниот тест за Х. Пилори вие треба да го направите дури по третиот месец во тек на кој ќе земате таблети фамосан. При тоа никогаш повеќе не правете тест преку крв за хеликобактер пилори. Тој е добар само за прво тестирање, а потоа не е сигурен. Затоа направете тест за хеликобактер пилори антиген во измет кој се прави во поголем дел од лабараториите со упат од матичен лекар. Би требало да е негативен.

 • Имав Хелико бактери пилори 1.62 пред два месеца, ја пиев тројна терапија и продолжив со нолпаза, но секојдневно тие два месеца и до денес осеќам тежини под градите во делот на дијафрагмата, на десната страна кон срцето и грлото како гушење, на средина односно во желудникот како топка, одвреме навреме се чуствувам омалаксано. Ја исконтактирај матичната ми рече да ја продолжам нолпазата (моментално место тоа земем фамосан од 20 мг една сабајле една навечер). Ве молам некој препорака бидејќи веќе секојдневнат тежина која ја осеќам ме прави нервозна.

  • Д-р Билјана Петковска Огњанова
   Д-р Билјана Петковска Огњанова Одговори

   Почитувани,

   Една од можностите е да се работи за гастроезофагеална рефлуксна болест, кај која ерадикацијата на инфекцијата со Хеликобактер помага само во 50% од случаите и не е погрешна како пристап. Во таква ситуација и по успешно спроведена ерадикација тегобите може да продолжат. Секако дека треба да се потврди дали инфекцијата е излекувана со правење на антиген тест за хеликобактер пилори во фецес но по пауза од употреба на нолпаза најмалку месец дена и од антибиотици во тек на најмалку 2 недели. Во тој период може да продолжите терапијата со фамосан. Но посотои можност и за невртокса компонента на тегобите односно во основа одредена ситуација потенцирана од ваш стрес, од причина што не постои дијагноза во гастроентерологијата поврзана со Хеликобактер кај која има пропагација на тегобите во срцето кон десната страна и која дава малаксаност. Ова особено важи ако самите констатирате дека тешкотиите ви се потенцираат под стрес. Ова треба да се има во предвид доколку инфекцијата е исчистена а не реагирате на терапијата која е коректна. Се разбира завршна консултација за евентуален преглед од психијатар треба да направите со матичниот лекар. Единствено преостанува доколку сте на возраст над 50 години да направите и гастроскопија.

   Со почит,

   • Ви благодарам на одговорот, на возраст сум од 37 години. Дали може на маил да добијам ваш контакт за подетални консултации. Ви благодарам

    • Д-р Билјана Петковска Огњанова
     Д-р Билјана Петковска Огњанова Одговори

     Почитувани,

     сите потребни прашања и информации можете да ги пишете тука и адекватно и навремено ќе ви бидат одговорени.

     Поздрав,
     Д-р Билјана Петковска Огњанова

 • Почитувана Докторка,

  Имам 33 години и пред точно 3 години започнаа моите проблеми со желудникот.Најпрво направив испитувања за хеликобактер и ја немав бактеријата.Имав доста киселини, надуеност, тапа болка во желудникот, чувство на глад (иако јадена) и намалена енергија после оброк.Направив гастроскопија пред 3 години кај д-р Ѓорги Деребан и се испостави дека имам целиакија.Направив и генетски испитувања за целиакија и тој тест излезе позитивен.Целосно го исфрлив глутенот од исхраната меѓутоа сеуште имам проблеми.Најчесто киселини и надуеност.Овие симптоми се појавуваат најчесто при зголемен стрес, посилна храна или по прележан вирус или грип.
  Моето прашање се однесува на тоа дали е потребно да направам повторно гастроскопија? Или дали постои некаква терапија која би ми ги олеснала овие симптоми.
  Ви благодарам
  Со почит,

 • Sakam da prasam za bolka od desnata strana pod rebroto nemam problemi so zolcka crn drob pankreas i dr vnatresni organ. 2 pati sum gledana kaj internist na eho se e vo red so niv e Sega zeludnikot isto mi e gledan na eho mi kazaa nadraznet bil od stres me interesira dali na eho se gleda cir na zeludnik i na crevata dali treba da odam na dr ispituvanja. Nemam helikobakteri i krva slika i mokraca se e vo red. ACIPAN imam i diastop kako terapija i za smiruvanje dizepam. Za kolku vreme da ocekuvam podobruvanje bidejki 2 meseca mi kaza internistot da go pijam Acipanot sto nekako mi e dolg period.imam 35 godini. Pozdrav

Ваше прашање (18)

Вашата Емаил адреса нема да биде објавена.