mlechnik_image1
Споделете со пријателите!

Викендов направете си благо и потсетете се на детството

Ова едноставно благо сите го памтиме од нашето детство, а и сигурно многу често сте го јаделе. Самиот рецепт има и вариации, некои го прават само од млеко, јајца и шеќер, а другата со кори.

  • 5 јајца;
  • 4 лажици шеќер;
  • 1 кесичка ванилин шеќер;
  • 600 ml млеко.

mlechnik_image
Изматете ги убаво јајцата со миксер, додајте го шеќерот и повторно убаво изматете. Потоа ставете го млекото и промешајте со лажица. Претурете ја смесата во тавче со пречник од 28 cm или малку помало, и ставете го млечникот да се пече во рерна загреана на 200°C, 15-20 минути.

* рецептите со во целост преземени од ситно сецкано


Споделете со пријателите!