domashen-eurokrem-image
Споделете со пријателите!

Прочитајте како да направите домашен еурокрем 
Доколку се трудите да одбегнувате храна која што има многу конзерванси, вие сте направиле добра одлука. Лошата вест, е дека еурокремот е храна која што има многу конзерванси, додека добрата, односно одлична вест, е дека постои домашен рецепт, кој всушност можете да го подготвите на здрав начин. Ние најдовме рецепт за вас, го прилагодивме и отфрливме некои состојки, како на пример, масло. Резултатот е здрав и вкусен еурокрем кој се прави многу лесно. 

  • 1 шолја цели лешници, непечени; 
  • 1-2 лажици какао;
  • 1-2 лажици шеќер во прав.

За добро да се измелат сите состојки, потребна ви е мелница или блендер. После неколку минути, (4-5 минути) ќе забележите дека лешниците се претопуваат во крем. Потоа, додадете ги какаото и шеќерот во прав и измешајте сè заедно. Честитаме, го направивте вашиот прв домашен еурокрем. Уживајте! 

* рецептите со во целост превземени од ситно сецкано


Споделете со пријателите!