veligdenska-salata_image
Споделете со пријателите!

Салата која што сигурно ќе ја направите овие денови
Велигденска салата која нема да ве остави рамнодушни. Рецептот е количински за двајца и малку се разликува од традиционалната салата со јајца. Тајната е во овчото кисело млеко, во комбинација со младо лукче за вкусно празнично предјадење. Наш совет за празничните денови е да внимавате и да не се прејадувате. Токму затоа, оваа салата е идеален оброк. 

  • 1 канче (400 г) овчо кисело млеко;
  • 2 тврдо варени јајца;
  • 1-2 млади лукчиња;
  • сол, бибер;
  • малку масло.

Јајцата излупете ги и исечете ги на четвртинки или на помали парчиња, лукчето исецкајте го ситно. измешајте ги полека сите состојки, внимателно јајцата да не се распаднат многу. Уживајте во Велигденските празници со чашка ракија која одлично оди со салатава.

* рецептите со во целост преземени од ситно сецкано


Споделете со пријателите!