Tema_24_probiotici_urinarni_infekcii
Споделете со пријателите!

Инфекцијата на уринарниот тракт обично започнува во уретрата и во мочниот меур. Разликуваме: асцендентна инфекција – кога патогените се шират од долниот уринарен дел/низ уретрата, мочниот меур, уретер, бубрежната карлица до бубрег и десцендентна инфекција – кога патогените се шират од бубрегот до уретрата. Во поголемиот дел од случаите (80-90%) се јавува инфекција со бактеријата Escherichia coli.

На вашите прашањата еднаш неделно ќе одговара Д-р Благоја Здравев

Правно оградување: Дадениот стручен совет од страна на лекар специјалист како одговор на вашето прашање поставено на „Прашај лекар“, не ја заменува посетата на матичен лекар доколку е нарушена здравствената состојба. Презентираните совети нудат основни информации и насоки кон лицата засегнати од одреден здравствен проблем, со цел, полесно да ја презентираат својата медицинска состојба на својот лекар за да им се овозможи соодветен професионален здравствен третман.


Споделете со пријателите!

ваше прашање (2)

 • Pozdrav ..moeto prasanje e imam 49 g vo menopauza sum mnogu cesto mokram i osekam pecenje ponekogas pri mokrenjeto primetuvam deka ponekogas teshko mi e da ja zadrzam urinata i nesto sto me najmnogu zagrzi i sto mi se skuci dvapati preku nok da mokram vo krevet na spienje dali bi mozele da mi pomognete za sto se raboti vi blagodarram mnogu…

  • Д-р Благоја Здравев

   Почитувана,
   Според симптомите на прв поглед најверојатно се работи за уринарна инфекција, ви препорачувам веднаш да го посетите вашиот матичен гинеколог. Најверојатно ќе ви препише антибиотска терапија или ако сакате да ги избегнете антибиотиците може да пробате со природни препарати (Д-маноза плус пробиотик).

   Поздрав,

Ваше прашање (2)

Вашата Емаил адреса нема да биде објавена.